MRiRW: Protestujący rolnicy nie podejmują dialogu

W związku z deklaracją organizatorów o przedłużeniu protestu trwającego przed KPRM i groźbami blokowania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez związkowców lub wylewania przed nim gnojowicy MRiRW przypomina, że do tej pory przedstawiciele OPZZRiOR w żaden sposób nie odnieśli się do memorandum otrzymanego 19 lutego 2015.

MRiRW: Protestujący rolnicy nie podejmują dialogu

Opłaty, mimo spadającej dynamiki produkcji mleka, będą bolesnym faktem. Dlatego od wielu miesięcy minister podejmował wysiłki, których celem było rozłożenie ich na raty. Te wysiłki opłaciły się, a Komisja Europejska ogłosiła już, że wyda zgodę na takie rozwiązanie.


3. „Propozycje dla rynku trzody chlewnej (np. dopłaty do eksportu wieprzowiny, skup na rezerwy)”

Polska od wielu miesięcy prowadziła dyplomatyczną ofensywę w Brukseli. Jej zwieńczeniem jest decyzja Komisji Europejskiej, która zgodziła się na wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa. Nie jest prawdą, że skorzystają na tym tylko zakłady mięsne. Czasowo rozładuje to nadwyżkę wieprzowiny na rynku i da impuls do wzrostu, i tak już rosnących, cen skupu świń. Jednocześnie MRiRW będzie nadal naciskało na KE, aby ta zgodziła na dopłaty do eksportu.

4. „Kwestia niekaranie rolników za protesty”

MRiRW ma nadzieję, że rolnicy będą działali w ramach przepisów prawa.

5. „Zakaz sprzedaży ziemi w obce ręce”

Aktualnie w Sejmie RP trwają prace nad stosowanymi ustawami, które rozwiążą ten problem przed uwolnieniem rynku ziemi przed 2016 r. Projekty wprowadzają szereg zasad mających na celu ułatwienie rolnikom indywidualnym nabycie nieruchomości rolnych na rynku prywatnym i państwowym.MRiRW apeluje do wszystkich organizacji rolniczych do aktywnego udziału w pracach legislacyjnych oraz zgłaszanie uwag i poprawek, które przyczynią się powstania dobrego prawa.  

6. „Pozostałe postulaty w zespołach roboczych (komisje OPZZRiOR – Minister Rolnictwa)”

MRiRW zaprasza do udziału w pracach 7 zespołów roboczych. Przedstawiciele OPZZRiOR mają jeszcze szanse na swój wkład merytoryczny w tych negocjacjach. Przypominamy, że w resorcie trwają prace nad 9 projektami ustaw oraz 69 projektami rozporządzeń, które powinny stać się przedmiotem konsultacji ze strony organizacji i związków zawodowych.

Cały czas trudno odnieść się do postulatów zgłaszanych przez NSZZ RI „Solidarność”, gdyż szef tej organizacji Senator Prawa i Sprawiedliwości ich nie wysłał. MRiRW zapewnia, iż uczyni to natychmiast po ich otrzymaniu. Pana Senatora i jego działaczy zapraszamy również do udziału w pracach zespołów roboczych, na których nie pojawili się ani razu - czytamy na stronie resortu rolnictwa.



Tagi:
źródło: