Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-01-24
-
Ceny serów w Polsce (12.01.2025)
2025-01-24
Poznaj produkty
-
Kurniki BORGA
2016-04-18 -
NOWY Łupak Łuparka Świder Rębak DO DREWNA
2011-11-15 -
Preparat do dezynfekcji ANTYCOC CMK DDD-1
2020-04-23 -
ALINA ECO WEREMCZUK
2016-05-09
Budżet UE na lata 2014-2020 – kolejne możliwości i nowe wyzwania
Na temat programowania wykorzystywania środków finansowych w ramach unijnej perspektywy budżetowej 2014-2020 dyskutowano w piątek, 15 dnia marca podczas konferencji zorganizowanej w Sejmie.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele resortu rolnictwa na czele z ministrem Stanisławem Kalembą oraz podsekretarzem stanu Tadeuszem Nalewajkiem.
– Polska wynegocjowała dobre warunki. Uzyskaliśmy zgodę na przesunięcie z II filara do 25% środków. Pozwoli nam to na zbliżenie się do średniej unijnej w ramach płatności bezpośrednich – podkreślił Stanisław Kalemba. Minister przypomniał również, że ten sukces, to owoc dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych w unijne negocjacje resortów.
Wśród głównych działań w ramach nowej perspektywy, na które MRiRW będzie kładło szczególny nacisk, szef resortu rolnictwa wymienił modernizację gospodarstw, wsparcie dla młodych rolników, wsparcie dla małych gospodarstw, dla przetwórstwa, programy rolno-środowiskowe, rolnictwo ekologiczne, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, a także inicjatywy w ramach osi LIDER.
– Początek najbliższego tygodnia, to kolejne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa. Priorytety w tej końcowej fazie negocjacji, elementy, o które nadal będziemy zabiegać, to przede wszystkim utrzymanie systemu SAPS, wyrównywanie płatności, a także kontynuacja dyskusji na temat zasad cross compliance oraz zazielenienia – poinformował minister.
Podsumowując kończącą się w tym roku perspektywę budżetową Stanisław Kalemba podkreślił, że nie ma najmniejszych obaw o należyte wykorzystanie środków z programów wspierających sektor rolny na lata 2007-2013. Jednocześnie przypomniał, że nadal są ogłaszane kolejne nabory w województwach, które posiadają jeszcze środki w ramach przyznanych wcześniej limitów, tzw. kopert wojewódzkich.
Obecny na konferencji wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił, że obecnie najważniejsze jest dobre przygotowanie się do wyzwań, które stawia przed nami nowa perspektywa budżetowa. Wicepremier zwrócił uwagę na fakt, iż będą to już ostatnie lata, kiedy będziemy mieli dostęp do tak dużych środków z unijnych funduszy na inwestycje w naszym kraj. Jako najważniejszy element wymienił współpracę między resortami, między wszystkimi zainteresowanym stronami tak, aby środki te wydatkować skutecznie i efektywnie.