ASF w Europie

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Białorusi, Rosji i Ukrainy z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem.

ASF w Europie
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zorganizował w Warszawie międzynarodowe spotkanie poświęcone walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
– ASF to wciąż poważny problem dla unijnego sektora rolno-spożywczego, zagrożenie dla całej Unii Europejskiej i krajów sąsiednich – podkreślił polski minister otwierając obrady.
 
Dotychczasowe działania pokazują, że walka z wirusem jest długotrwała, wymaga konsekwencji, wielokierunkowych i wspólnych działań oraz znacznych nakładów finansowych – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.
 
Polska podejmuje wszelkie działania, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terytorium Polski, a tym samym i na pozostałe kraje UE – poinformował minister.
 
Zwrócił ponadto uwagę na dotkliwość skutków wystąpienia choroby, które mogą trwać znacznie dłużej niż sama choroba, powodując znaczne straty ekonomiczne i społeczne. Dlatego też według ministra niezbędne jest w tej walce wsparcie ze strony Komisji Europejskiej.
 
Komisja Europejska prowadzi działania służące likwidacji tej choroby. Jak poważny to jest problem widać po frekwencji na dzisiejszym spotkaniu – podkreślił komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej zwrócił uwagę, że jest to już czwarte spotkanie na wysokim szczeblu poświęcone walce ze skutkami afrykańskiego pomoru świń.

 
Dzięki podjętym działaniom wydaje się, że ASF jest pod kontrolą – ocenił komisarz Andriukaitis.
 
Genezę tej choroby oraz aktualny stan wiedzy na temat ASF przedstawił dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dr hab. Krzysztof Niemczuk.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: