Kategorie
Zobacz również tu
-
Spadki cen na stacjach paliw wyhamowały
2025-04-24 -
Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025
2025-04-24
Poznaj produkty
-
POMPA ŚLIMAKOWA HELIX
2021-11-30 -
Folia do sianokiszonki Agro Vip 750 mm
2017-09-11 -
Owijarka do bel G5020 GOWEIL
2020-07-24 -
Wentylator osiowy
2014-01-24 -
Zbiornik paliwa MC5000
2013-11-25 -
Chwytak do kłód KRAB
2016-01-12
100 spotkań w ramach prac zespołów roboczych
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podsumował kolejne efekty prac zespołów roboczych powołanych 11 lutego br. podczas spotkania przedstawicieli organizacji i związków zawodowych działających w rolnictwie.

- Miniony rok był rokiem dialogu i konsultacji, w którym większość organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie brało aktywny udział – zwrócił uwagę minister Sawicki dodając, że – w ostatnim miesiącu odbyło się ponad 100 spotkań.
- Utworzone przez ministerstwo oraz przedstawicieli 17 organizacji i związków zawodowych zespoły robocze są dobrym ciałem doradczym i uważam, że powinny pracować również w przyszłości – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Podsumowując kolejne efekty prac minister poinformował, że dano sobie jeszcze tydzień czasu na dopracowanie propozycji rozwiązań systemowych w sprawie komisji trójstronnej. Chodzi przede wszystkim o uściślenie reprezentatywności poszczególnych stron oraz o rozwiązania dotyczące sposobu finansowania.
Zespół zajmujący się rynkiem trzody chlewnej zaproponował powrót do wsparcia w zakresie modernizacji gospodarstw z tego sektora, których żywotność ekonomiczna wynosi do 300 tys. euro, a nie jak jest w obecnej propozycji PROW 2014–2020 do 20 tys. euro.
Zespół ds. Bioasekuracji i Łowiectwa zwrócił uwagę na konieczność przyspieszenia prac parlamentarnych w zakresie odszkodowań za szkody łowieckie oraz w sferze odpowiedzialności za utrzymanie odpowiedniego stanu populacji dzikich zwierząt.
W odniesieniu do rynku mleka będą kolejne wnioski do Komisji Europejskiej o uruchomienie wobec Polski podobnej pomocy, jaka otrzymały kraje bałtyckie oraz o refundacje wywozowe.
Zespół Opłacalności Produkcji Rolniczej, Grup Producentów, Dumpingu i Współpracy z Sieciami przygotowuje prawne regulacje w zakresie wzajemnych relacji pomiędzy przetwórcami a sieciami wielkopowierzchniowymi. Zwraca także uwagę możliwości zespołowych inwestycji w ramach nowego PROW na lata 2014-2020.
Z kolei Zespół Obrotu Ziemią pracuje nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby na to, aby ziemia rolna sprzedawana była według jej wartości produkcyjnej, a nie ceny spekulacyjnej. Rolnicy mieliby też uniemożliwiony wielokrotny zakup ziemi.
- Chodzi o to, aby ci co nabyli ziemię rolniczą nie traktowali jej jako przedmiot spekulacji – podkreślił minister Marek Sawicki.
- Zaproszenie do prac w zespołach jest cały czas dla wszystkich otwarte i to tu, a nie na trawnikach w miastach, czy na blokadach na drogach, szuka się pieniędzy na poprawę sytuacji – po raz kolejny przypomniał szef resortu rolnictwa.
