Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Suszarnia przewoźna S
2011-01-10 -
Zestaw ZV
2013-12-13 -
Wozy asenizacyjne CPA
2013-12-31 -
Garmaż pierogowy
2011-04-28
Traktory – najnowsze rozwiązania dla wielorakich wymogów przyszłości
„Traktory – Najnowsze rozwiązania dla wielorakich wymogów przyszłości“ - ten tytuł wywołał wysokie oczekiwania wśród dziennikarzy specjalizujących się w technikach rolniczych.
Nowinki w segmecie ciągników rolniczych na targach Agritechnica
Jednak najpierw należy zadać sobie pytanie, jakie właściwie wymagania mamy wobec traktorów? W centrum uwagi stoją z pewnością wymagania ze strony klientów. I właśnie te mogą być, szczególnie dla działających globalnie producentów, bardzo wielorakie: Klient w szybko rozwijającym się kraju, który być może dopiero teraz stawia pierwsze kroki w przechodzeniu od maszyn ciągnionych przez zwierzęta do traktora, ma przypuszczalnie zupełnie inne wymagania niż profesjonalny przedsiębiorca świadczący usługi dla rolników w Europie Zachodniej. Zróżnicowane wymagania wynikają również i z faktu, że w skali światowej występują duże różnice w przepisach, na przykład dotyczących dopuszczalnych emisji spalin. Z kolei jeśli chodzi o producentów traktorów i organizacje dystrybucyjne to należy też uwzględnić czynniki „wewnętrzne“ jak na przykład procesy montażowe, możliwości późniejszego dozbrojenia lub też dostępność i jakość świadczenia usług naprawczych.
W niniejszym referacie będzie już tylko mowa o wymaganiach stawianych przez duże przedsiębiorstwa i firmy świadczące usługi dla rolników wobec traktorów o wysokiej technologii. Na podstawie trzech wybranych przykładów takich wymagań zademonstrowane zostaną rozwiązania oferowane przez producentów w celu sprostania tym wymaganiom.
Efektywne przenoszenie siły ciągu
Na tegoroczne targi Agritechnica po raz kolejny zgłoszone zostały liczne komponenty i wyposażenia dodatkowe, zadaniem których jest dalsza poprawa przenoszenia mocy w traktorach przy pracach z użyciem siły ciągowej. Jako przykład może tu posłużyć system firmy John Deere EZ Ballast umożliwiający łatwy montaż obciążenia w dolnej części podwozia ciągnika, albo systemy Vario-Grip Pro i Grip Assistant firmy Fendt. Istotnym elementem przenoszenia mocy silnika na siłę ciągu jest przekładnia. Również i tutaj firma Fendt prezentując nowy system VarioDrive przeznaczony dla ciągników serii 1000 przejawiła swoją innowacyjność. Nowa przekładnia oparta jest na znanej już koncepcji Vario i wykazuje podobną strukturę podstawową z napędem przenoszonym na wał wyjściowy oraz w sumie proste nadwozie.
Czytaj dalej na następnej stronie...