| Autor: deprezes

Silos zbożowy

Jednym z popularniejszych sposobów na niską cenę zboża jest jego przechowanie. Sprzedaż zboża w czasie, którym jest atrakcyjna cena dla gospodarza może okazać się z czasem współmierna do poczynienia inwestycji w silosy zbożowe. Jest to jedna z popularniejszych form magazynowania ziarna.

Silos zbożowy

Silos zbożowy

W zależności od wielkości gospodarstwa silosy zbożowe dobiera się adekwatnie do potrzeb. Na małych i średnich gospodarstwach występują najczęściej silosy lejowe o ładowności od 4 do 150 ton.

Silosy lejowe to konstrukcje droższe. W takim razie skąd ich popularność? Odpowiedź jest bardzo prosta. Silos w kształcie leja pozwala na szybkie i wygodne opróżnianie masy przechowywanej, np. w połączeniu z przenośnikiem ślimakowym. W takiej sytuacji transport na przyczepę rolniczą jest szybki.

W czasie planowania inwestycji należy także brać pod uwagę kwestie załadunku. Kosz przyjęciowy w zależności od potrzeb i specyfiki gospodarstwa może być dużym udogodnieniem. Warto także zapytać producenta silosu zbożowego o możliwe udogodnienia oraz dodatkowe urządzenia w jakie można doposażyć silos. Dla przykładu firma BIN  może wyposażyć swoje silosy o urządzenia pozwalające mierzyć poziom temperatury oraz wymuszać proces wentylacji.

Wydaje się, że silos zbożowy należy do prostych konstrukcji i tak zasadniczo jest. Postawić go można bardzo szybko. Jednakże, należy brać pod uwagę, że dla konstrukcji o wysokości około 5 metrów jest potrzebne zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. W takim przypadku jest to dość prosta procedura ograniczająca się do załączenia m.in. opisu sytuacyjnego, opis rodzaju prowadzonych prac budowlanych, oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością. Należy się liczyć z koniecznością złożenia wniosku na 30 dni przed rozpoczęciem prac.

Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy silos przekracza wysokość 5 metrów. Wówczas będzie potrzebne pozwolenie budowlane.




Tagi:
źródło: