Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych podjęła się oceny prowadzenia biznesu w branży maszyn i urządzeń rolniczych z perspektywy firm w niej działających. Zasadnicza część przeprowadzonego badania dotyczyła oceny warunków prowadzenia działalności gospodarczej w kraju oraz oceny ogólnej kondycji branży maszyn i urządzeń a także kondycji własnego przedsiębiorstwa. Analiza koncentrowała się na ocenie warunków obecnie panujących i spodziewanych do końca 2015 roku.
Rozbudowa infrastruktury i zwiększenie mocy produkcyjnych
To dominujące kierunki inwestycji przedsiębiorstw z branży maszyn i urządzeń rolniczych. Warto jednak podkreślić, iż rozkład głosów przy tym pytaniu był stosunkowo wyrównany. Analizując dane w ujęciu rocznym warto zauważyć, iż znacząco zmalała liczba przedsiębiorstwo planujących inwestycje w nowe technologie
Jeśli w Pani/Pana firmie planowane są inwestycje proszę podać jakiego rodzaju będą?
Część wyników, które można porównać w obu cyklach badania i którym można przypisać wartości liczbowe zostały wykorzystane do wyznaczenia parametru, który jest swoistym barometrem dla branży maszyn i urządzeń rolniczych. Skrajne wartości dla poszczególnych ocen mogą się wahać od + 10 do -10 punktów (+10 w przypadku 100% odpowiedzi skrajnie pozytywnych i -10 dla 100% odpowiedzi skrajnie negatywnych). Parametr liczony jest jako średnia ocena dla wyznaczonych wartości. W połowie 2014 roku wynosił 0,67, obecnie jego wartość spadła do: -0,91, co również przedstawia nie najlepsze nastroje w branży, ale przede wszystkim znaczny wzrost negatywnych i pesymistycznych nastojów co do najbliższej przyszłości w branży maszyn i urządzeń rolniczych.
źródło: Gospodarz.pl/PIGMiUR foto:
Gospodarz.pl