Często działania takie są realizowane poprzez programy ochrony siedlisk i gatunków z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych np. LIFE. Tak jak oba zadania realizowane w Nadleśnictwie Oborniki, które są realizowane ze środków zewnętrznych.
W ramach ochrony czynnej pomaga się również gatunkom zwierząt objętych ochroną ścisłą, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. wyszczególnione zostały jako gatunki wymagające ochrony czynnej.
Wśród nich znalazły się m.in. bocian czarny i rybołów, którym leśnicy pomagają nie tylko poprzez tworzenie stref ochronnych, wyznaczanych wokół gniazd i wyłączonych z gospodarki leśnej, ale także poprzez budowanie platform lęgowych, czyli sztucznych gniazd.
Nadleśnictwo Oborniki uczestniczy także w ogólnopolskim projekcie czynnej ochrony rybołowa „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce". W projekcie współuczestniczą Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów. W ramach współpracy będą między innymi zakładane gniazda dla ptaków na słupach wysokiego napięcia.
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu znajduje się 37 obszarów Natura 2000. To ponad 70 tys. ha oraz 13 obszarów Natura 2000 specjalnej ochrony ptaków. Strefy dla ptaków chronionych utworzona na ponad 78 tys. ha.