Do zagrody w leśnictwie Daniele zawitały koniki polskie ze stadniny w Sierakowie. Ich przyjazd wiąże się z obowiązkiem realizacji przez nadleśnictwo zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Dąbrowy Obrzyckie".
Wypas, w odróżnieniu od wykaszania, powinien dać lepsze wyniki. Koniki zjadając niektóre gatunki roślin i wydeptując fragmenty lasu, przyczynią się do poprawy stanu siedliska świetlistych dąbrów. Ważne jest, aby zwierzęta nie były dokarmiane, przynajmniej w początkowej fazie wypasu. Muszą mieć natomiast stały dostęp do świeżej wody do picia.
Warto przypomnieć, że powstanie świetlistych dąbrów jest związane z historycznym wypasem zwierząt na danym obszarze. Pełną obsługę weterynaryjną koników zapewniają właściciele stadniny. Natomiast turyści przy odrobinie szczęścia mogą spotkać koniki przy ogrodzeniu.
W innej części nadleśnictwa, w rezerwacie Dołęga (jednym z 69 rezerwatów w zarządzie RDLP w Poznaniu) jest planowane usunięcie nadmiernie ekspansywnej leszczyny i bzu czarnego. W tym miejscu leśnicy chronią jeden ze skrzypów – skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia), mimo że nie został wymieniony w ostatniej nowelizacji listy gatunków chronionych. W Polsce jest to nadal gatunek rzadki, występujący głównie na Pogórzu i w północnej części kraju.
Ochrona przyrody w Polsce to nie tylko wyłączanie określonych obszarów z użytkowania. To także niezwykle ważna ochrona czynna, bez której niektóre siedliska zniknęłyby bezpowrotnie. W razie potrzeby stosuje się zabiegi, aby przywrócić naturalny stan ekosystemów lub zachować siedliska przyrodnicze.
Czytaj dalej na następnej stronie...