| Autor: redakcja1

K. Tomaszewski: Przede wszystkim użyteczność leśnych projektów badawczych

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny Konrad Tomaszewski i członkowie kierownictwa Lasów Państwowych spotkali się z przedstawicielami świata nauk przyrodniczych i leśnych, realizujących zlecone i finansowane przez LP projekty badawcze.

K. Tomaszewski: Przede wszystkim użyteczność leśnych projektów badawczych
Istotna część spotkania poświęcona była omówieniu wybranych spośród 88 tematów badawczych realizowanych na zlecenie i finansowanych przez LP, jakie niedawno rozpoczęto lub wkrótce mają być finalizowane. Była to okazja do przedstawienia wzajemnych oczekiwań kierownictwa LP oraz przedstawicieli nauki względem dalszej współpracy. Konrad Tomaszewski podkreślał, że jedną z podstaw „nowego otwarcia” we wzajemnych relacjach powinna być utylitarność projektów badawczych: – Potrzebujemy konkretnych, mierzalnych rezultatów i wniosków w tych dziedzinach, które są teraz dla nas priorytetowe. Każdorazowo będziemy kładli mocny nacisk na praktyczną przydatność realizowanych badań dla prowadzonej przez LP gospodarki leśnej.
 
Naukowcy z kolei zwracali uwagę m.in. na konieczność usprawnienia mechanizmów współpracy nie tylko na etapie planowania i prowadzenia badań, ale także konsumowania ich rezultatów przez LP, m.in. poprzez zapewnienie badaczom bardziej znaczącego udziału w nadzorowaniu fazy wdrożeniowej.
 
Szczególnie wiele miejsca dyskutanci poświęcili koncepcji leśnych gospodarstw węglowych. Dyrektor generalny poinformował, że ten nowatorski projekt zwiększenia wkładu leśnictwa w odpowiednie kształtowanie globalnego bilansu węglowego został zaprezentowany przez polską rządową delegację oraz przedstawicieli LP podczas niedawnego szczytu klimatycznego COP21 w Paryżu i spotkał się z dużym zainteresowaniem. – Rola lasów w magazynowaniu dwutlenku węgla to jest olbrzymie, będące teraz na topie zagadnienie, w którym potrzebujemy wsparcia środowiska naukowego. Musimy wspólnie dokonać syntezy badań w tym obszarze, jakie już były lub są prowadzone niezależnie w różnych ośrodkach, aby szybko uruchomić ten eksperymentalny system i potem na bieżąco go udoskonalać – mówił Tomaszewski.
 
Prof. Jacek Oleksyn, dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku oraz jego zastępca dr Andrzej M. Jagodziński wskazywali na już dostępne, niezwykle przydatne dla projektu leśnych gospodarstw węglowych wyniki zrealizowanych tematów badawczych oraz potencjał tkwiący w dalszych badaniach m.in. zdolności magazynowania CO2 przez systemy korzeniowe leśnej biomasy, która jest daleko większa niż wcześniej sądzono.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: