Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Zbiornik do adblue Truck Tank BI900
2013-12-13 -
Hak kulowy do Traktorka, Minitraktorka
2011-12-22 -
MANTER – ważenie i pakowanie
2016-05-04 -
Okna Inwentarskie stałe z szybą 70x40 cm
2012-03-26 -
Wozy paszowe SGARIBOLDI SQUIRREL 1200
2020-07-30 -
Ciągniki Kubota M8560
2014-04-04 -
Sorbent Spilkleen Oil Selective SB 18
2016-05-05
Poważka, Poryś i Podskok - żubry z Gołuchowa mają już imiona
Poważka, Poryś i Podskok to imiona jakie internauci wybrali dla żubrów, które w tym roku przyszły na świat w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Żubry z Gołuchowa mają już imiona
– Żubry hodowane w zagrodach koniecznie muszą być nazwane, wymaga tego regulacja Księgi Rodowodowej Żubrów, ewidencji wszystkich żyjących na świecie osobników – wyjaśnia dr inż. Benedykt Roźmiarek, dyrektor ośrodka oraz przewodniczący czteroosobowego jury. I dodaje, że szukanie imion dla młodych to nie tylko obowiązek, ale też przyjemność.
- Nazwanie żubrów rodzi wiele emocji zarówno wśród osób, które zgłaszają propozycje, jak i wśród załogi. W tym roku pod obrady jury zostały wzięte aż 284 imiona – mówi.
Wszystkich nadesłanych propozycji było 515. Część z nich została już wykorzystana przez Księgę Rodowodową Żubrów, dlatego wyeliminowano je w pierwszym etapie konkursu. Zgodnie z regulaminem imiona powinny być oryginalne i „niepowtarzalne”.
Powinny też rozpoczynać się od liter „Po” – symboli rozpoznawczych białowieskiej linii żubrów. – Poryś i Poważka w swoich nazwach zawierają gatunki zwierząt występujące w lasach, Podskok nawiązuje do skoczności żubrów. Nie każdy wie, że ten największy ssak polskich lasów, który z pozoru wydaje się ociężały, może przeskoczyć szeroki strumień lub 1,5-metrowy płot – tłumaczą pracownicy ośrodka.
Uroczyste nadanie imion żubrom już 19 listopada
Zwycięzcami tegorocznego konkursu są Magdalena Marczak (Podskok), Joanna Warszewska (Poryś) oraz Kamil Kwieciński (Poważka). Wezmą oni udział w uroczystym nadaniu imion, które odbędzie się w zagrodzie Z 19 listopada o godz. 11.00. Laureaci będą w tym dniu honorowymi gośćmi ośrodka, otrzymają nagrody i zwiedzą park-arboretum oraz muzealne wystawy.
Konkurs jest świetną zabawą. Organizowany rokrocznie cieszy się dużą popularnością. Jest też zachętą do zgłębiania wiedzy na temat żubra – chronionego gatunku umieszczonego na liście zwierząt ginących i zagrożonych w „Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków” IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów) oraz w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt”. Obecnie światowa populacja żubra liczy blisko 5 tys. osobników, z których 1300 zamieszkuje w Polsce – kraju, który odegrał wielką rolę w ratowaniu tego gatunku od zagłady.