| Autor: mikolaj

Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności w lasach

Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia. Ostatnia słoneczna pogoda sprawiła, że w wielu miejscach ściółka w lasach jest suchsza niż papier. Lasy w Polsce ze względu na dominację drzewostanów iglastych są wyjątkowo zagrożone przez ogień.

Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności w lasach

Wysokie zagrożenie pożarowe

Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na danym terenie na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego.

Leśnicy liczą na zapowiadane przez meteorologów opady w tym tygodniu. Pozwoliłoby to uniknąć wprowadzania okresowych zakazów wstępu do lasu; są one ogłaszane, gdy przez pieć kolejnych dni wilgotność ściółki, mierzona o godzinie 9.00 rano, spada poniżej 10 proc. Obecnie zakaz wstęu do lasu obowiązuje w nadleśnictwach: Płońsk, Wyszków i Pułtusk.

Tylko do końca maja ponad 5 tys. pożarów lasów

Od początku roku do końca maja lasy paliły się 5167 razy, najczęściej w kwietniu. W tym samym okresie rok wcześniej pożarów było ponad dwa tysiące mniej. Sytuacja lepiej wygląda w Lasach Państwowych.

Choć LP zarządzają 77 proc. lasów w Polsce, na ich terenie od początku roku powstało 1686 pożarów lasów, spłonęło nieco ponad 400 ha państwowych lasów.

Do małej liczby pożarów, zwłaszcza dużych, przyczynia się sprawny system przeciwpożarowy, na którego utrzymanie i rozwój LP wydają rocznie 70-80 mln zł (setki wież obserwacyjnych, tysiące punktów czerpania wody, patrole lotnicze, własne samochody gaśnicze) oraz dobra współpraca leśników ze strażakami. Pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić. Dlatego jak dotąd bardzo mała jest też przeciętna powierzchnia jednego pożaru w państwowych lasach (0,25 ha).

Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek dla każdego. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym.

Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

 

 


Tagi:
źródło: