Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Spadki cen na stacjach paliw wyhamowały
2025-04-24 -
Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025
2025-04-24
Poznaj produkty
-
Kontener specjalny typu PT-37
2011-05-25 -
MESCOMP - Znacznik Pianowy
2020-07-29 -
Pojedynczy pas MC 780S DEWULF
2020-10-07 -
Przyczepa rolnicza ZASŁAW D-762-12K tandem
2014-12-02 -
WYPOSAŻENIE - Registro a vite
2012-01-05 -
SZCZOTKA OBROTOWA seria 300/400/500/600/700
2012-01-05
Coraz niebezpieczniejsze wypadki na wsi
W 2016 roku zgłoszono 19 110 nieszczęśliwych wypadków na wsi do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). To o 1 044 (5,2 proc.) mniej niż w 2015 roku. Mimo spadku liczby zdarzeń odnotowano aż 83 wypadki śmiertelne – to o 20 więcej niż w roku ubiegłym.

- Porządek na podwórzu
W czasie, kiedy na terenie gospodarstwa przebywają dzieci, trzeba ze szczególną sumiennością dbać o porządek. Każde pozostawione grabie, kosa czy inne ostre narzędzia mogą dla najmłodszych stać się poważnym zagrożeniem. Wszelkie narzędzia do pracy na roli powinny być składowane w warsztatach i magazynkach. Podobnie wolnostojące drabiny, z których upadek może skończyć się nawet urazem kręgosłupa. Podobnie kosiarki jak wszystkie urządzenia elektryczne poza pracą powinny być zawsze odłączone od prądu.
- Zabezpieczenie przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń
Osoby, które posiadają własne gospodarstwo rolne o rozmiarach powyżej 1 hektara mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla rolników. Jest ono przydatne w sytuacji, gdy osoba trzecia ulegnie szkodzie w wyniku prowadzenia działalności gospodarstwa. Czyli jeżeli np. dziecko będzie ofiarą wypadku z udziałem maszyny rolniczej, ubezpieczyciel pokryje koszty jego leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie nie pokryje wszystkich szkód, szczególnie tych wyrządzonych przez młodych podopiecznych, a powstałych w wyniku ich roztargnienia, jak np. wybicie piłką szyby w garażu sąsiada. W takim przypadku warto posiadać polisę OC w życiu prywatnym, którą można kupić jako oddzielny produkt lub też w pakiecie ubezpieczenia domu i mieszkania. Polisa pokryje koszty odszkodowania (za straty majątkowe: rzeczowe i osobowe) bądź zadośćuczynienia.
Natomiast ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków będzie realną pomocą, gdy nasze dziecko ucierpi w niebezpiecznym zdarzeniu, np. złamie nogę podczas upadku na rowerze. Na rynku istnieje rozbudowana oferta ubezpieczeń NNW pozwalająca na wybór najodpowiedniejszej opcji.
- Stosowna wypłata z polisy – określana np. w tabeli jako kwota lub jako procentowy uszczerbek na zdrowiu – pomoże rekompensować szkodę oraz cierpienie dziecka, a przede wszystkim ulży rodzicom w wydatkach związanych z leczeniem i rehabilitacją dziecka – wyjaśnia Rafał Mańkowski z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
- Warto pamiętać, że ochroną ubezpieczeniową NNW zazwyczaj objęte są już dzieci szkolne, których rodzice kupili polisę w placówce oświatowej podczas roku. Odpowiednie ubezpieczenie można zakupić także indywidualnie np. u agenta. Jednak żeby mieć pewność stosownej ochrony, trzeba dokładnie sprawdzić zapisy umowy wraz z sumami ubezpieczenia oraz tzw. OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) - zauważa Rafał Mańkowski.
Dodatkowe wsparcie dla osób poszkodowanych lub ich opiekunów zapewnia opcja assistance. Pakiet zapewnia takie usługi, jak: dostawa leków do domu, zorganizowanie wizyty u specjalisty czy konsultacje psychologa.
