Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Biogas as vehicle fuel”

Instytut Transportu Samochodowego (ITS) w Warszawie uczestniczy w europejskim projekcie badawczym „Baltic Biogas Bus”, wpisującym się w strategie Unii Europejskiej promowania i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Biogas as vehicle fuel”
Projekt realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszy Norweskich. W ramach przedsięwzięcia w dniach 19-20 października br. odbyła się w Rzeszowie Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Biogas as vehicle fuel”.

W projekcie bierze udział łącznie 12 instytucji ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, a także z Rosji (jako obserwatora). Zakres merytoryczny konferencji dotyczył w szczególności zagadnienia stosowania biometanu (uszlachetnionego biogazu) do zasilania autobusów komunikacji miejskiej. Adresatem wydarzenia były władze krajowe i samorządowe, przedstawiciele świata nauki oraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej i zakładów oczyszczania miast, jak również przedsiębiorstwa i organizacje działające w sferze „zielonych” technologii.

Wybrane cele projektu:

  • rozpowszechnianie wśród władz miast, przedsiębiorstw miejskiego transportu autobusowego i innych zainteresowanych podmiotów idei pozyskiwania i stosowania biometanu do zasilania silników autobusów miejskich.
  • zwiększenie udziału biometanu jako paliwa do napędu silników pojazdów samochodowych, w tym autobusów komunikacji miejskiej w państwach Regionu Morza Bałtyckiego, a tym samym redukcja emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych m.in. w skali regionu, zagospodarowanie różnego typu odpadów, działanie w kierunku zmniejszenia uniezależnienia energetycznego kraju.
  • promocja wprowadzania autobusów z silnikami zasilanymi biometanem do komunikacji.
  • w miastach oraz ich badanie w aspekcie zmniejszania negatywnych skutków oddziaływania autobusów komunikacji miejskiej na środowisko naturalne człowieka.

Deklaracja Rzeszów biogas bus

Problem do rozwiązania

Sektor transportowy przyczynia się do znacznej części emisji zanieczyszczeń wywołujących globalne ocieplenie. Dlatego też właściwe działania w tym sektorze są niezmiernie istotne, szczególnie biorąc pod uwagę wagę transportu dla rozwoju właściwie funkcjonujących społeczeństw. Ważna część transportu publicznego jest nadal obsługiwana przez autobusy z silnikami wysokoprężnymi. Oprócz emisji gazów cieplarnianych autobusy z silnikami wysokoprężnymi zanieczyszczają powietrze cząsteczkami stałymi w zatłoczonych centrach miast.

Biogas bus - rozwiązaniem

Biogaz jest odnawialnym paliwem i częścią zrównoważonego cyklu ekologicznego. Wywodzi się z naturalnych procesów rozkładu produktów odpadów biologicznych, z gospodarstw domowych, restauracji, przemysłu spożywczego i oczyszczalni ścieków. Biogaz jest praktycznie wykorzystywany, jako paliwo samochodowe od wielu lat. Rozszerzenie wykorzystania biogazu w autobusach przyczyni się do obniżenia emisji, poprawy jakości powietrza w miastach i ograniczenia wpływu użytkowania autobusów miejskich na zmiany klimatyczne.

Waga naszej konferencji

19-20 Października 2011 miała miejsce w Rzeszowie Międzynarodowa Konferencja Naukowo Techniczna poświęcona biogazowi, jako paliwu dla autobusów. Na konferencji tej, osoby decyzyjne z Europy, kraju, samorządów, naukowcy i zarządy transportu wymieniały doświadczenia.

Nasze przesłanie

Uczestnicy konferencji jednogłośnie wzywają władze miast, regionów jak i rządy krajów i władze Europejskie do aktywnych ułatwień dla szerszego wykorzystania autobusów napędzanych biogazem w europejskich miastach.

Następujący komunikat płynie z Rzeszowa do odpowiednich rządów:

  • Istnieje wielki potencjał na produkcję biogazu, który jest w większości niewykorzystany.
  • Przejście na biogaz, jako paliwo transportowe oparte jest na sprawdzonej technologii.
  • Biogaz jest używany z powodzeniem, jako paliwo transportowe, obniżając emisję gazów cieplarnianych, poprawiając jakość powietrza w miastach i zastępując paliwa kopalniane paliwem odnawialnym a tym samym wspierając energetykę Europy i bezpieczeństwo paliwowe.
  • Użycie biogazu w transporcie daje większe korzyści środowiskowe i społeczne, szczególnie w miastach, w porównaniu do użytku gazu w celach ogrzewania i produkcji prądu.
  • Polityczne zobowiązanie do długofalowej współpracy międzysektorowej jest potrzebne dla stworzenia korzystnej atmosfery wśród instytucji, dla produkcji i dystrybucji biogazu na skalę regionalną i wykorzystania w autobusach miejskich.
  • Infrastruktura biogazowa dla projektów transportowych będzie wzmacniać gospodarkę i stwarzać miejsca pracy, jednocześnie promując czystsze i bardziej ekologiczne życie.



Tagi:
źródło: