Restrykcje importowe wprowadzone przez służbę weterynaryjną Republiki Białorusi, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, obejmujące różne zakresy towarów, obowiązują nadal dla województwa kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego, pomorskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego.
Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi została zamieszczona informacja nt. wprowadzenia przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 16 marca 2021 r. tymczasowego ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa łódzkiego:
-
żywego drobiu;
-
jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
-
mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
-
puchu i pierza;
-
nie poddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa);
-
pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb (z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
-
nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, przeznaczonych do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych;
-
pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).
Jednocześnie wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa łódzkiego zostają anulowane.
Towary podlegające kontroli weterynaryjnej, objęte wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa łódzkiego do dnia 15 marca 2021 r. włącznie, przyjmowane są w trybie zwykłym.
Powyższe ograniczenia nie dotyczą poddanej obróbce termicznej śruty do produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt oraz mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.
źródło: Gospodarz.pl/GIW foto:
pixabay.com