| Autor: mikolaj

O Wspólnej Polityce Rybołówstwa w MRiRW

Wspólna Polityka Rybołówstwa była tematem wczorajszej konferencji prasowej sekretarza stanu w MRiRW Kazimierza Plocke. Konferencję zorganizowano w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, a uczestniczyli w niej także, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski oraz europoseł Jarosław Wałęsa.

O Wspólnej Polityce Rybołówstwa w MRiRW

PO RYBY 2007-2013 zakłada realizację ww. celów strategicznych w następujących obszarach priorytetowych:


Oś Priorytetowa 1.

Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej – celem jest dostosowanie polskiej zdolności połowowej do dostępnych zasobów Morza Bałtyckiego, w szczególności poprzez: trwałe lub tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej, inwestycje na statkach rybackich oraz rekompensaty społeczno-gospodarcze.

Oś priorytetowa 2.

Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury – ma na celu rozwinięcie oraz modernizację sektora akwakultury i dostosowanie go do perspektyw i oczekiwań rynku, utrzymanie zrównoważonego poziomu działalności w rybołówstwie śródlądowym, a także usprawnienie i unowocześnienie przetwórstwa oraz wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa.

Oś Priorytetowa 3.

Środki służące wspólnemu interesowi – ma na celu m.in. usprawnienie organizacji sektora rybackiego poprzez tworzenie nowych i restrukturyzację istniejących organizacji producentów produktów rybnych, budowę i modernizację infrastruktury w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach, a także promocję ryb i rynku rybnego.

Oś Priorytetowa 4.

Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa – przyczynia się do aktywizacji społeczności obszarów zależnych od rybactwa poprzez łączenie partnerów społecznych i gospodarczych z określonego obszaru do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw, tzw. lokalnych strategii rozwoju obszarów rybackich. Zastosowanie takiego podejścia aktywizuje ludność na obszarach zależnych od rybactwa do różnorodnych inicjatyw, przełamania lokalnych barier oraz zachęca do współpracy w ramach wspólnych projektów. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki lokalnym grupom rybackim (LGR) – podmiotom zrzeszającym przedstawicieli sektora prywatnego, w tym szeroko rozumianego sektora rybackiego, sektora publicznego (w tym gminy) oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Grupy te realizują działania na rzecz poprawy jakości życia społeczności rybackich, dywersyfikacji zatrudnienia w sektorze rybackim oraz promocji regionu i podniesienia jego atrakcyjności.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: