| Autor: mikolaj

MRiRW o Radzie Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE

Kwestie związane z reformą Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej były omawiane podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE, które odbywało się 13 i 14 bm. w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Kazimierz Plocke - czytamy na stronie MRiRW.

MRiRW o Radzie Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE

Po dwudniowych negocjacjach Rada Ministrów osiągnęła porozumienie w zakresie zrewidowanego mandatu na dalsze negocjacje z Parlamentem Europejskim dotyczące najważniejszego elementu reformy Wspólnej Polityki Rybackiej UE - tzw. rozporządzenia podstawowego.

Czytaj także: Kompromis w sprawie połowu ryb w Unii Europejskiej


Rada wyszła naprzeciw propozycjom Parlamentu Europejskiego w sprawach sformułowania celu polityki (MSY), zdolności połowowej oraz koncepcji obszarów chronionych. Jednocześnie Rada utrzymała rozwiązania bliskie swemu podejściu ogólnemu w odniesieniu do regionalizacji oraz składu Rad doradczych. Skład ten zostanie na uzgodnionym przez Radę poziomie zapewniając większość miejsc w tych Radach dla sektora rybackiego.

Odnosząc się do celu osiągnięcia MSY (maksymalny podtrzymywalny połów) należy zapewnić, aby zasoby eksploatowane były powyżej poziomu zrównoważonego połowu od roku 2015 gdzie jest to możliwe, najpóźniej zaś do roku 2020.

Najbardziej kontrowersyjna okazała się sprawa obowiązku wyładunkowego, czyli zakazu odrzutów. Podczas negocjacji zmniejszono wielkość progu "de minimis" o 2%, czyli obecnie zasada ta wynosi 5% i będzie odliczana od połowów w ciągu roku, a nie za konkretny rejs połowowy.

Opóźniono także wejście w życie obowiązku wyładunkowego dla gatunków pelagicznych i łososia na Morzu Bałtyckim o 1 rok ze względów praktycznych oraz ustanowiono mechanizm pozwalający na dodawanie do obowiązku wyładunkowego nowych gatunków organizmów morskich w przypadku jednomyślnej zgody w ramach metody regionalizacji. Natomiast data wdrożenia obowiązku wyładunkowego dla dorsza od roku 2015 nie została zmieniona z tym, że skrócono czas zakończenia wdrożenia tego obowiązku z roku 2018 na rok 2017.

Wynegocjowane rozwiązania są zgodne z kluczowymi postulatami zgłaszanymi dotychczas przez Polskę.

Czytaj także: Kompromis w sprawie połowu ryb w Unii Europejskiej


Tagi:
źródło: