Futerkowe

  • 2021-12-15

    Stwierdzenie w Polsce 4-6 ogniska SARS-CoV-2 u norek

    Na podstawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB w Puławach z dnia 3 grudnia br. stwierdzono 4-6 ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce w 2021 r.

  • 2021-06-25

    Stwierdzenie w Polsce drugiego ogniska SARS-CoV-2 u norek

    Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu drugiego ogniska SARS-CoV-2 u norek w Polsce, stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB w Puławach z dnia 21 czerwca br.

  • 2021-04-13

    Zgoda dla duńskiego programu pomocy dla hodowców norek

    7 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska dała zielone światło dla 1,74 mld euro (13 mld DKK) duńskiego programu (w formie dotacji bezpośrednich) w celu wsparcia hodowców norek i powiązanych przedsiębiorstw w kontekście wybuchu koronawirusa.

  • 2021-03-07

    Odpowiedź na doniesienia medialne ws. szczepionek dla norek przeciw COVID-19

    Nieprawdziwe są doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek przeciwko COVID-19. Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest eksperymentalnym produktem leczniczym, który nie posiada rejestracji, a co za tym idzie nie jest dopuszczona do obrotu. Nie ma obecnie możliwości zastosowania jej ani u norek, ani u zwierząt towarzyszących człowiekowi.

  • 2021-03-03

    COVID-19 u zwierząt futerkowych - kredyt zamiast odszkodowania

    Zakażenie SARS-CoV-2 u norek jest nie tylko chorobą zakaźną zwierząt, ale też zoonozą (chorobą odzwierzęcą), stanowiącą w związku z tym zagrożenie zarówno dla zdrowia zwierząt, jak i poważane zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

  • 2021-02-23

    Raport naukowy EFSA i ECDC ws. koronawirusa u norek

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 lutego 2021 r. został opublikowany raport naukowy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): „Monitoring of SARS-CoV-2 infection in mustelids”. Zgodnie z jego treścią norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

  • 2021-02-15

    KORONAWIRUS u norek - wyniki sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2

    Wirus zidentyfikowany u norek z fermy w powiecie kartuskim może przenikać na człowieka i odwrotnie.

  • 2020-12-10

    Koniec przemysłu futrzarskiego w Holandii

    Ministra Rolnictwa Carola Schouten potwierdziła, że ostatnie cztery fermy w Holandii, na których były jeszcze trzymane norki, są już puste. Z powodu obecności koronawirusa na fermach norek początkowy ostateczny termin na wygaszenie hodowli został przesunięty z 2024 roku na marzec 2021 roku, jednak już teraz możemy mówić o końcu przemysłu futrzarskiego w Holandii.

  • 2020-11-13

    Badania w kierunku koronawirusa u norek

    W związku z doniesieniami duńskich służb weterynaryjnych dotyczącymi wykrycia u norek zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda niezwłocznie podjął konieczne działania, aby zapobiec nowym zagrożeniom.

  • 2014-07-07

    Superczempiony, czempiony i wiceczempiony królików XXI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie

    Podczas tegorocznej edycji XXI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych wyłoniono superczempiony, czempiony i wiceczempiony wśród królików.

  • 2014-03-05

    PZHiPZF: Hodowla norek i innych zwierząt futerkowych zagrożona

    W branży hodowli norek i innych zwierząt futerkowych znajduje zatrudnienie w sposób pośredni i bezpośredni łącznie 50 000 osób. Inwestorami w tej branży często są osoby, które zdecydowały się na powrót z zagranicy aby w kraju rozwijać swoje inwestycje i tworzyć miejsca pracy.

  • 2014-03-04

    Jenot i norka na liście gatunków inwazyjnych?

    Ministerstwo Środowiska pracuje nad projektem Rozporządzenia w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego, mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Wyraźny sprzeciw w tej sprawie wyraził Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych.

  • 2014-01-29

    Polska drugim eksporterem futer w Europie

    Polskie skóry produkowane ze zwierząt futerkowych zyskują uznanie za granicą. Polska jest drugim eksporterem w Europie, a branża dynamicznie się rozwija. Szacunkowa wartość majątku ferm zwierząt futerkowych zainwestowanego w obiekty i zwierzęta to ok. 5 mld zł.