Wprowadzenie możliwości wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. W trakcie dwóch lat okresu przejściowego istniała możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy zarówno w wersji tradycyjnej – papierowej, jak i nowej – elektronicznej.
ZUS ułatwił zadanie lekarzom
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 grudnia 2017 roku udostępnił nieodpłatnie lekarzom możliwości certyfikowania, czyli podpisywania elektronicznego zaświadczeń lekarskich specjalnie wygenerowanym certyfikatem ZUS. Zorganizował również szkolenia adresowane do lekarzy prowadzących swoje praktyki lekarskie w różnych częściach Polski.
Aby ułatwić lekarzom korzystanie z nowej formy dokumentowania niezdolności do pracy, ZUS współpracował z producentami aplikacji gabinetowych. A wszystko po to, by w ramach przebudowanych aplikacji gabinetowych istniała możliwość korzystania z elektronicznej wersji zwolnień lekarskich.
-„Tempo wdrażania wersji elektronicznej zwolnień lekarskich nie było satysfakcjonujące. Efektem tego była decyzja o wydłużeniu okresu przejściowego, który pierwotnie miał trwać do końca czerwca 2018 roku” – mówił w trakcie sejmowej dyskusji podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki.
Coraz więcej e-zwolnień
Sytuacja jednak się zmienia. O ile pod koniec grudnia ubiegłego roku nowoczesną formę elektroniczną wystawiania zaświadczeń lekarskich stosowało 3% lekarzy, o tyle według danych na koniec marca br. liczba lekarzy korzystających z tej formy pracy wyniosła już ok. 25%. Co ważne, w wersji elektronicznej jest już wystawianych 16,69%, zaświadczeń lekarskich.
Czytaj dalej na następnej stronie...