Jak wykazują dane w ciągu pierwszych 11 miesięcy minionego roku poza granice Unii Europejskiej zostało wysłane niemal 1,3 mln ton żywca, mięsa oraz przetworów drobiowych, czyli o 12,7 procenta więcej niż w analogicznym czasie rok wcześniej.
Taki stan rzeczy jest wynikiem zwiększonego kontyngentu eksportowego o 13 procent mięsa z kurcząt oraz o 10 procent mięsa indyczego. Niemniej jednak w tym samym czasie zmniejszył się wolumen wysyłkowy żywca drobiowego o 6 procent, mięsa kaczego o 13 procent, a także gęsiego – o 17 procent.
W zeszłym roku głównymi importerami unijnego mięsa drobiowego był Hongkong, który sprowadził blisko 180 tysięcy ton, Arabia Saudyjska 139 tysięcy ton, zaraz za nimi uplasował się Benin, potem Rosja oraz RPA.
Z kolei największymi eksporterami tego gatunku mięsa okazały się Francja, Holandia, Niemcy oraz Polska.
W przypadku kontyngentu importowego, w analizowanym okresie do Unii Europejskiej trafiło niemal 761 tysięcy ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiowych, czyli zwyżka osiągnęła poziom 3 procent w porównaniu do tego samego czasu rok wcześniej.
Najwięcej tego gatunku mięsa sprowadzono z Brazylii, bo w ilości 540 tysięcy ton, a więc o 1 procent więcej niż w roku poprzednim. Także kontyngenty pochodzące z Tajlandii są większe o 4 procent, co daje 143 tysiące ton jak również z Chile, gdzie odnotowano 25 procentową zwyżkę do granicy 40 tysięcy ton.
źródło: Gospodarz.pl/FAPA/FAMMU Foto: Gospodarz.pl