| Autor: redakcja6

Wzrost eksportu drobiu z Polski (I-IV 2013)

Od początku roku do końca kwietnia odnotowano wzrost wolumenu eksportu mięsa drobiowego. Niemniej jednak dynamika wzrostu była niższa niż poprzednio – informuje Bank BGŻ.

Wzrost eksportu drobiu z Polski (I-IV 2013)
Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w pierwszych czterech miesiącach eksport mięsa drobiowego wzrósł o 10% w relacji rocznej i osiągnął poziom 183,5 tys. ton.
 
W analizowanym okresie najwięcej drobiu z Polski dostarczono do Niemiec. Udział tego kraju w ogólnej sprzedaży mięsa drobiowego na rynku zagraniczne wyniósł 15%. Jednak w ciągu roku wywóz utrzymywał się na stabilnym poziomie - ok. 27,7 tys. ton.
 
Na drugim miejscu pod względem odbiorców polskiego mięsa drobiowego uplasowały się Czechy z 6-procentowym wzrostem wolumenu eksportu do poziomu 18,4 tys. ton. Kolejną pozycję zajęła Holandia, w przypadku której odnotowano 32-procentową zwyżkę w skali roku. Kraj ten w okresie od stycznia do kwietnia zaimportował około 15,6 tys. ton mięsa drobiowego z Polski, czyli o 3,8 tys. ton więcej niż przed rokiem.
 
Co ciekawe, pod względem struktury, nadal 80% drobiu jest przeznaczona na unijny rynek. Jednak ten kierunek wywozu wykazuje mniejsze tempo wzrostu (bo około 10%) niż w przypadku eksportu do krajów trzecich, dokąd w analizowanym okresie nastąpił 29% wzrost. Wywóz poza Unię Europejską jest skoncentrowany zwłaszcza na Hongkong i Benin.
 
W pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku można było zauważyć także spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu wobec roku poprzedniego. W analogicznym okresie 2012 roku wzrósł on bowiem o 16% w relacji rocznej, natomiast w bieżącym już tylko o 10%. Zdaniem ekspertów, takie spowolnienie jest wynikiem spadku wzrostu produkcji krajowej.
 
Z prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że produkcja mięsa drobiowego wyhamuje z 12-procentowego wzrostu w 2012 roku do 8-procentowego w bieżącym sezonie.
 
Jak stwierdzają analitycy Banku BGŻ, mniejsza dynamika wzrostu eksportu wspisuje się w tą tendencję. Jednak nadal eksport mięsa wykazuje większą dynamikę wzrostu niż sama jego produkcja. Można zatem zauważyć, że rozwój wywozu stanowi siłę napędową do wzrostu produkcji.


Tagi:
źródło: