Przypomnijmy, iż podstawą do wznowienia przywozu mięsa drobiowego, produktów drobiowych oraz jaj i produktów jajecznych było rozporządzenie Komisji Europejskiej wydane dnia 31 stycznia 2013 roku.
Niemniej, od chwili jego wprowadzenia aż do tej pory trwały procedury formalne pozwalające na eksport. Natomiast negocjacje dopuszczające sprzedaż ukraińskiego drobiu na terytorium krajów Wspólnoty prowadzony był od 2008 roku, a unijne inspekcje zakładów na Ukrainie – od 2009 roku.
Otwarcie rynku Unii Europejskiej jest sporą szansą dla rozwoju eksportu ukraińskiego drobiu. Ponadto jest to również alternatywa wobec dostaw do krajów Unii Celnej, głównie Rosji, która jest przeciwna stowarzyszeniu Ukrainy z UE i wprowadziła restrykcje wobec importu niektórych ukraińskich towarów.
Z pierwotnych szacunków ukraińskiego ministerstwa rolnictwa wynikało, że w 2013 roku producenci drobiu z Ukrainy będą mogli dostarczyć do państw członkowskich 20 tys. ton mięsa drobiowego. Niemniej, obecnie wiadomo już, iż wolumen wysyłek będzie znacznie niższy. Jeśli jednak dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą, od początku przyszłego roku ukraińscy producenci będą mogli eksportować na unijny rynek 40 tys. ton mięsa drobiu rocznie.