| Autor: redakcja1

Spadek eksportu drobiu z UE (I-VIII 2015)

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, od stycznia do sierpnia br. UE wyeksportowała do krajów trzecich 897,6 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu, tj. o 1,2% mniej niż w tym samym czasie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Spadek eksportu drobiu z UE (I-VIII 2015)

Eksport drobiu z UE

W strukturze towarowej kontyngent wywozu dominowały produkty z kurcząt - 86% ogółu wysyłki drobiu, których sprzedaż poza UE zmalała o 1% do 770,2 tys. ton. Niższy był także eksport żywego drobiu o 5% do 9,2 tys. ton, mięsa kaczek o 34% do 3,2 tys. ton oraz pozostałych produktów, czyli podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego o 10% do 24,3 tys. ton. Zwiększyły się z kolei dostawy mięsa indyczego o 1% do 89,2 tys. ton i gęsiny o 2% do 1,6 tys. ton.
 
Największe ilości drobiu wywiozły poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnej wysyłce wyniósł 13%, a w obrębie roku dostawy zwiększyły się o 28%. Eksport z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii zmalał ze względu na restrykcje w handlu wprowadzone w pierwszej połowie roku z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8. Japonia, Malezja, Singapur, Turcja i Ukraina zniosły zakazy przywozu z tych krajów w czerwcu br.
 
Głównymi importerami drobiu z UE w trakcie omawianego okresu br. były ponownie kraje afrykańskie – RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska, Hongkong, Ghana i Filipiny. Dostawy do Rosji zmniejszyły się do 1 tys. ton, z uwagi na zakaz przywozu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym wyłącznie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego.
 
Wyższe z kolei były dostawy na Filipiny, do Chin, Wietnamu, Ghany i na Ukrainę, a także w niższym stopniu do RPA i Arabii Saudyjskiej. Mniejsza niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, Jemenu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Beninu.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: