Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Owijarka do bel kwadratowych 995TSR
2016-05-06 -
POSYPYWARKA PIASKU PRONAR PS-250
2011-07-20 -
Płaskie pasy napędowe
2013-07-10 -
Kultywator wirnikowy
2014-03-19
Rosja uniezależnia się od importu drobiu
Rosyjskie firmy drobiarskie umacniają swoją pozycję na rynku krajowym, co znajduje odzwierciedlenie w znacznym wzroście produkcji drobiu w Rosji, gdzie w 2015 r. spodziewana jest dynamika zwyżki do 10 proc. - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.
Rynek drobiu w Rosji
Jak podaje Agra Europe, wysokie tempo wzrostu powinno także utrzymać się w 2016 r. i pozwolić na zwiększenie produkcji do poziomu 3,65 mln t, tj. wyrażonej jako mięso gotowe do obróbki termicznej. Rozwój bazy surowcowej i przetwórstwa, a tym samym produkcji, w dużej mierze wpłynie na poprawę poziomu samowystarczalności w obrębie mięsa drobiowego w Rosji. Tym bardziej, że co roku konsumuje się w sumie 3,73 mln t drobiu, a więc już za rok produkcja krajowa zbliży się do zapotrzebowania na rynku rosyjskim.
Do tak prężnego rozwoju sektora drobiu w Rosji przyczyniło się embargo nałożone przez władze rosyjskie w 2014 r. na drób i mięso drobiowe m.in. z UE oraz USA. Państwa te były do tej pory istotnymi partnerami handlowymi dla tego kraju. Jednakże luka na rynku powstała w wyniku wprowadzenia obostrzeń w przywozie, była mocnym sygnałem dla krajowych producentów do rozwoju działalności.
Jednakże rozwój sektora drobiarskiego w Rosji będzie kontynuowany także w następnych latach. Pozwoli to nie tylko na uniezależnienie się od wwozu surowca, ale może przyczynić się do zwiększenia roli Rosji, jako eksportera drobiu na rynku globalnym. Już aktualnie kraje takie jak Brazylia, Argentyna czy Turcja po otrzymaniu pozwoleń na eksport surowca do Rosji, planowały kierować tam znaczne wolumeny mięsa drobiowego. Tymczasem wyraźne zwiększenie się produkcji odnotowane już na początku br. spowodowało, że kontyngent importu, który trafiał do naszych wschodnich sąsiadów, był znacznie poniżej oczekiwań dostawców.
Agra Europe wskazuje również na zmiany zachodzące w polityce handlowej prowadzonej przez agencję rządową Rosselkhoznadzor. Agencja ta stara się na większe otwarcie rynków trzecich na rosyjski surowiec. Rozmowy handlowe prowadzone są aktualnie z przedstawicielami Turcji. Mowa jest również o RPA, Maroku, Singapurze i Chinach.
Pomimo trwających napięć pomiędzy Rosją a UE, władze rosyjskie nie wykluczają możliwości wejścia także na rynek wspólnotowy. Zdaniem Agra Europe, już teraz istnieje kilka firm rosyjskich, które mogą dostarczać surowiec na rynek unijny, w tym Miratorg usytuowany na terenie Kaliningradu. Podobno firmy te odnotowują spore zainteresowanie surowcem oraz przetworzonymi produktami takim jak nuggetsy.
W opinii analityków BGŻ BNP Paribas, zmiany zachodzące na rynku rosyjskim, nie stanowią aktualnie zagrożenia dla rynku polskiego. Pokazują jednak, że konkurencja na światowym rynku drobiu będzie się zaostrzać. Producenci globalni w odpowiedzi na rosnący popyt na mięso drobiowe, inwestują w produkcję żywca i rozbudowę mocy przetwórczych. Na rynku wyłaniają się też coraz więksi gracze, co może doprowadzić do stopniowych zmian na poziomie firm drobiarskich, w tym przejęć czy fuzji.