Pełnoporcjowe mieszanki pasz dla kurcząt podrożały o 0,6% w skali roku. Pasze dla indyków były o 2,3% droższe. W sierpniu 2017 r., w porównaniu z lipcem, pasze dla kurcząt były tańsze o 1,3%, a dla indyków o 0,8%. Ceny skupu kurcząt były we wrześniu 2017 r. takie same jak w sierpniu, ale o 3,3% przewyższały poziom z poprzedniego roku. Ceny skupu indyków rzeźnych zmniejszyły się o 1,2% w relacji do sierpnia, ale też były wyższe o 3,6% niż przed rokiem.
Według Grzegorza Dybowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w okresie dziewięciu miesięcy br. cena skupu kurcząt była mniejsza o 1,3% niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku, a indyków o 4,8%. Średnia relacja cen żywiec/pasza na rynku kurcząt wyniosła 2,56 względem 2,60 przed rokiem, a na rynku indyków 3,77 wobec 4,05. Rentowność produkcji kurcząt i indyków uległa więc dalszemu pogorszeniu.
Cena zbytu tuszki kurcząt w zakładach przemysłu drobiarskiego była we wrześniu br. niższa o 10% niż przed miesiącem i o 6,3% niż przed rokiem. Cena zbytu indyków zmalała w relacji do sierpnia o 0,6%, ale była o 2,4% wyższa niż we wrześniu 2016 r. Przyczyniła się do tego wysoka podaż mięsa drobiowego na rynku.
Średnia miesięczna cena detaliczna kurczęcia patroszonego w okresie styczeń-sierpień 2017 r. wyniosła 6,93 zł/kg i była podobna do ceny w analogicznym okresie poprzedniego roku. Można więc stwierdzić, że mimo grypy ptaków, ceny drobiu na polskim rynku detalicznym były stabilne, a wysoka podaż przeciwdziałała zwyżkowej tendencji notowanej na rynku produktów mięsnych, wynikającej z antycypowania przez handel większego popytu konsumentów wynikającego z większych dochodów.
Korzystne stosunki cen polskiego i unijnego drobiu na jednolitym rynku europejskim polepszyły się. W sierpniu 2017 r. cena sprzedaży mięsa kurcząt w UE o 40,2% przewyższała polską cenę wyrażoną w euro. Przed rokiem była większa o 33,4%. Cena sprzedaży tuszek kurcząt w UE wzrosła w tym czasie o 4,1%, podczas gdy w Polsce zmalała się o 0,9%.
Spośród notowanych państw członkowskich UE zniżkę cen kurcząt patroszonych notowano jeszcze w Holandii. W Czechach, Hiszpanii, Francji, Niemczech i na Węgrzech ceny sprzedaży kurcząt wzrosły. Średnio w okresie ośmiu miesięcy 2017 r. cena unijna była o 46,8% większa od ceny polskiej wyrażonej w euro, co zapewnia dużą przewagę konkurencyjną polskim eksporterom.