| Autor: redakcja1

Ptasia grypa w USA szansą dla unijnych eksporterów

Na początku kwietnia 2015 roku władze amerykańskie potwierdziły pojawienie się ogniska ptasiej grypy podtypu H5N2 w stadzie kurcząt brojlerów – podaje Bank BGŻ.

Ptasia grypa w USA szansą dla unijnych eksporterów

Ptasia grypa w USA

Według AgraEurope, ostatni przypadek wykrycia ptasiej grypy miał miejsce w stadzie kur niosek liczącym 200 tys. szt. Wcześniej tę chorobę wykryto w stadach indyków oraz drobiu przydomowego. Od początku 2015 r. na ptasią grypę zachorowały ptaki w dwunastu stanach. Niestety rozprzestrzenia się ona także na terenie Kanady, gdzie władze potwierdzają pojawienie się ogniska H5N2 pośród stada indyków.
 
Pojawienie się ptasiej grypy w USA miało zdecydowanie negatywny wpływ na branżę drobiarską. Dotyczy to głównie zaprzestania eksportu na niektóre rynki zagraniczne, w tym do Chin i Korei Południowej. Władze tych krajów, które do tej pory generowały przychody z eksportu na poziomie 428,5 mln dolarów w 2014 r., wprowadziły embargo na import drobiu i nieprzetworzonego mięsa drobiowego z USA.
 
W wyniku tego Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zmniejszył swoje prognozy związane ze sprzedażą mięsa kurcząt brojlerów za granicą do 3,030 mln t w 2015 r. Jest ona o 9 proc. niższa w odniesieniu do założeń przyjętych w raporcie USDA z października. Wcześniejsze analizy USDA zakładały utrzymanie się wywozu na tym samym poziomie co w roku poprzednim. Niemniej na skutek pojawienia się następnych ognisk ptasiej grypy te przewidywania okazały się zbyt optymistyczne.
 
Trudno aktualnie ocenić w jakim stopniu prognozowany, 9-procentowy spadek kontyngentu wywozu wpłynie na jego wartość. Dosyć prawdopodobne jest, że wartość sprzedaży za granicą zmniejszy się jeszcze bardziej. Jak podaje AgraEurope, w 2014 roku przychody z eksportu wyniosły 5,7 mld dolarów.

Zyskają unijni eksporterzy drobiu?

Takie utrudnienia na rynku amerykańskim stanowią szansę dla unijnych, w tym polskich eksporterów. Warto zaznaczyć, że według danych USDA, Stany Zjednoczone są drugim, zaraz po Brazylii, eksporterem mięsa kurcząt brojlerów na świecie. Na tym tle UE znajduje się na trzecim miejscu, z wolumenem wywozu 1,13 mln t w 2014 r.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ, można oczekiwać, że mniejszy popyt na mięso z USA, może zadziałać na korzyść unijnych eksporterów. W związku z tym, warto zwrócić szczególną uwagę na rynek chiński, koreański, gdzie występują obecnie relatywnie korzystne uwarunkowania rynkowe dla eksporterów.
 


Tagi:
źródło: