Na skutek zmian popytowo-podażowych w analizowanym okresie ceny jaj spadły do poziomu 30,5 zł/100 szt. Oznacza to 27% obniżkę wobec maksymalnego poziomu, jaki osiągnięto w drugiej połowie 2012 roku (42 zł/100 szt.) oraz 17% obniżkę wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.
W dużej mierze do głównych przyczyn tak drastycznych spadków eksperci zaliczają wycofanie z dniem 1 stycznia 2013 roku refundacji wywozowych jaj do krajów trzecich, a co za tym idzie – zwiększenie podaży na rynku unijnym.
W związku z tym w okresie od początku roku do pierwszego tygodnia czerwca jaja klasy M potaniały w tym czasie o 27% i ukształtowały na poziomie 28,7 zł/100 kg. Natomiast w przypadku jaj przemysłowych był to znacznie wyższy spadek – o 44% do pułapu 2397 zł/tonę.
Warto zwrócić przy tym uwagę na fakt, że spadki cen notowane są zarówno na rynku krajowym jak i na terenie całej Unii Europejskiej. A obniżki, oprócz wycofania refundacji, uwarunkowane są także przez malejący popyt na jaja i zwiększenie importu na rynek unijny.
Niskie ceny jaj przekładają się na rentowność produkcji, która spadła obecnie do bardzo niskiego poziomu. Producenci decydują się na wybijanie stad, mając na celu zmniejszenie podaży i umocnienie się cen na rynku. Niemniej, działania te nie przynoszą jak na razie zamierzonych rezultatów.
Bezpośrednie przełożenie na rentowność produkcji mają także wysokie ceny pasz dla kur niosek. W czwartym miesiącu bieżącego roku były one o 13% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem roku 2012 i wyniosły średnio 1239 zł/tonę.
Według analityków Banku BGŻ, ceny pasz w najbliższych miesiącach, przy założeniu dobrych zbiorów zbóż, mogą się poprawić. Jednak obecna sytuacja na rynku jaj spowoduje, że niższe ceny pasz nie wpłyną znacząco na poprawę rentowności produkcji.
Obecnie część producentów jaj w Polsce ponosi straty, a niekorzystna dla nich sytuacja może się utrzymać jeszcze przez kilka tygodni.