Jak podała FAMMU/FAPA, w strukturze towarowej wolumenu sprzedaży dominowały produkty z kurcząt, których udział w eksporcie całego drobiu wyniósł 84%. Ich wywóz zmalał jednak w relacji rocznej o 0,2%. Spadki sprzedaży odnotowano także w obrębie mięsa indyczego i kaczego o o odpowiednio 6% i 13%. Wzrósł natomiast wywóz żywca drobiowego – o 1%, mięsa gęsi – o 15% i pozostałych produktów – o 26%.
Wśród czołowych dostawców drobiu na rynki krajów trzecich znalazły się tradycyjnie Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. W ubiegłym roku wysłano do Polski 9% całego eksportu. Natomiast w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 20%, najbardziej wśród czołowych unijnych eksporterów.
Głównym kierunkiem eksportu była Arabia Saudyjska. Wysyłki do tego kraju zwiększyły się w ujęciu rocznym o 4% do 155 tys. ton. W analizowanym okresie wzrosły także dostawy do RPA (+17%), Beninu (+0,2%) i Ghany (+9%), a także do Chin (+61%). Warto przy tym zauważyć, iż eksport do Arabii Saudyjskiej i RPA stanowił blisko jedną czwartą całkowitego wywozu drobiu z Unii Europejskiej.
W przypadku pozostały ważnych odbiorów mięsa drobiowego z krajów Wspólnoty, czyli Hongkongu, Rosji, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odnotowano spadki sprzedaży.