Aktualnie, analizowana jest możliwość rozszerzenia zakresu pomocy udzielanej producentom drobiu określonej w rozporządzeniu Ministra z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR, z uwzględnieniem środków budżetowych, które mogą zostać przeznaczone na taką pomoc.
Nadzwyczajne środki wsparcia rynku podejmowane są na wniosek zainteresowanego państwa członkowskiego, jeżeli szybko zastosowano środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby, oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku.
Unia zapewnia częściowe finansowanie pomocy odpowiadające 50% wydatków poniesionych przez państwo członkowskie. Poniesione straty nie mogą być tymi, które już zrekompensowano w ramach pomocy państwa lub ubezpieczenia, a częściowe finansowanie powinno być ograniczone do kwalifikujących się produktów, w odniesieniu do których nie udzielono pomocy państwa w ramach rekompensat weterynaryjnych.
W związku z tym, że planowane jest przedłużenie wniosku do KE o przyznanie pomocy w celu sfinansowania rekompensat dla producentów z branży drobiarskiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiło do oszacowania strat rynkowych poniesionych przez producentów drobiu, ze szczególnym uwzględnieniem producentów drobiu rzeźnego. Powyższe szacunki strat dotyczą głównie gospodarstw położonych w obszarach objętych ograniczeniami i w okresie obowiązywania środków w zakresie zdrowia zwierząt i środków weterynaryjnych ustanowionych w przepisach Unii i Polski w odniesieniu do 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.