W strukturze towarowej wolumenu sprzedaży dominowały produkty z kurcząt (84%), których wywóz zwiększył się w ciągu roku o 0,8%. Kolejne miejsce przypadło dla mięsa indyczego (11% udział w eksporcie), którego wysłano o 3% więcej niż przed rokiem.
Niemniej jednak, największa dynamika wzrostu wywozu w skali roku wystąpiła jednak w przypadku mięsa z gęsi ( +24% ) i kaczek (+20%). W 2012 roku zanotowano również spory wzrost sprzedaży żywca drobiowego (+8%).
Największe ilości drobiu do krajó w trzecich wysłały Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Belgia i Wielka Brytania. Jeśli chodzi o Polskę, to udział naszego kraju w eksporcie unijnym wyniósł 7%, a w ciągu roku wysyłka zwiększyła się o 9,3%.
W roku ubiegłym nastąpiły zmiany struktury geograficznej sprzedaży drobiu z UE – zmniejszyły się wysyłki do państw azjatyckich: Hongkongu (-33%), Wietnamu (-35%) i Chin (-29%), a także do głównego odbiorcy – Arabii Saudyjskiej (-1,1%). Wzrosły natomiast zacznie dostawy do państw afrykańskich. Największy przyrost wywozu zanotowano w stosunku do RPA, która zakupiła prawie o połowę więcej unijnego drobiu niż w 2011 r. Zwiększyły się również wysyłki do Beninu (+10%), na Ukrainę (+28%) i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+8%). Eksport do Rosji zmniejszył się o 2,4%.
Warto wspomnieć, iż spadek eksportu do Arabii Saudyjskiej jest wynikiem bankructwa francuskiej firmy Doux, głównego dostawcy mrożonych, całych tuszek brojlerów na ten rynek.
W 2012 roku import sektora drobiu z krajów trzecich do UE wyniósł 821 tys. ton i był o 0,2% niższy niż rok wcześniej. W ciągu roku do Unii zwiększyły się dostawy mięsa indyczego (+11%) i kaczego (+49%), a także żywca drobiu (+21%), niższe były natomiast zakupy mięsa i przetworów z kurcząt (-2%).
Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia, jednak import z tego kraju zmalał w ciągu roku o ok. 7%. O 16% wzrósł natomiast przywóz drobiu z Tajlandii, co jest efektem wznowienia przez UE importu tajskiego surowego mięsa kurcząt z dniem 1 lipca 2012 r.