Wraz z początkiem grudnia 2012 roku, kiedy zaobserwowano najwyższą stawkę za jaja w UE, zauważa się systematyczną zniżkę cen aż do końca kwietnia 2013 roku. W związku z tym, w omawianym czasie przeciętny spadek stawki z jaja na terenie Unii Europejskiej wyniósł blisko 28%. Podobne trendy notowane są również na rynku polskim, gdzie średnio obniżka cen kształtowała się na poziomie 23%.
Taki stan rzeczy jest ściśle związany z rosnącą podażą jaj na rynku, na co bezpośrednio przełożyła się liczba wylęgów kur niosek, która w okresie od października 2011 roku do października 2012 roku wyniosła łącznie 31 mln sztuk i była o 4,6% wyższa niż w porównywalnym okresie rok wcześniej.
Wskazuje to zatem na prawdopodobnie wyższe pogłowie kurek niosek w okresie od marca do kwietnia i wyższą produkcję krajową jaj. Przy czym warto zaznaczyć, że okres bezpośrednio po Świętach Wielkanocnych, generalnie charakteryzuje się mniejszym popytem, co przekłada się na spadki cen. Dlatego też zwiększona produkcja jak i czynniki sezonowe przyczyniły się do znacznych tygodniowych spadków średnich cen w kategoriach wagowych L, M, o 5% w ostatnim tygodniu marca 2013 roku i o kolejne 11% w pierwszym tygodniu kwietnia 2013 roku.
Należy także wspomnieć, iż niezwykle ważnym czynnikiem mającym wydatne oddziaływanie na obecną sytuację na rynku jaj było wycofanie refundacji eksportowych, co wpłynęło na zastój w eksporcie (dane za styczeń-luty 2013 r.) i w rezultacie zwiększenie podaży jaj na rynku krajowym – podkreśla Bank BGŻ.