Eksport drobiu z Polski
Wzrost eksportu jest głównie efektem utrzymującej się konkurencyjności cenowej polskiego drobiu na rynku unijnym oraz rosnącego popytu ze strony krajów pozaunijnych. Agencja Rynku Rolnego ocenia, że w całym 2016 r. wywóz asortymentu drobiowego wyniesie 1,2 mln ton i będzie o 17% większy od notowanego w 2015 r.
W pierwszej połowie 2017 r. przewidywany jest dalszy wzrost eksportu drobiu, ale tempo tego wzrostu może być wolniejsze niż w pierwszej połowie roku 2016. Czynnikami sprzyjającymi rosnącej wysyłce będą przede wszystkim przewaga cenowa polskiego drobiu na rynku unijnym oraz przewidywany rozwój eksportu na rynki pozaunijne.
W okresie styczeń–sierpień 2016 r. odnotowano również wzrost przywozu produktów drobiowych. W tym okresie do Polski sprowadzono 86 tys. ton żywca, mięsa i przetworów drobiowych (w ekwiwalencie tuszek), a więc to o 8% więcej niż przed rokiem. Największy wzrost odnotowano w imporcie mięsa, w szczególności kaczego.
Mniej dynamicznie wzrósł natomiast przywóz przetworów drobiowych i żywca. W całym 2016 r. import drobiu wyniesie prawdopodobnie ponad 120 tys. ton i będzie o 2% większy niż w 2015 r. W pierwszej połowie 2017 r. przywóz drobiu może być podobny do notowanego w analogicznym okresie 2016 r.