Jak podkreślają eksperci, w analizowanym okresie spadek wolumenu wywozu nieprzetworzonego mięsa drobiowego z Polski był hamowany przez eksport na rynki pozaunijne, który w skali roku zwiększył się o 2%. Jednocześnie wywóz na teren krajów Wspólnoty zmalał o 3%. Należy przy tym podkreślić, że ten kierunek eksportu dominuje w strukturze eksportu, gdyż około 70% mięsa kierowane jest na rynek Unii Europejskiej.
Analitycy Banku BGŻ zwracają uwagę także na fakt, iż łączna obniżka była w dużej mierze spowodowana 11-procentowym zmniejszeniem wolumenu eksportu mięsa do Holandii, dokąd trafiło 92 tys. ton mniej mięsa oraz 6-procentowym do Niemiec – 22 tys. ton mniej. Państwa te są głównymi eksporterami drobiu w Unii Europejskiej z udziałem wywozu na poziomie 22% i 11% odpowiednio. Zaraz po nich miejsce na podium zajmuje Polska (13% udział), a kolejne: Francja (12%) i Wielka Brytania (8%). Co ciekawe, dla tych krajów obserwowana była odwrotna tendencja – wzrostowa. Najbardziej dynamiczny wzrost nastąpił w przypadku Wielkiej Brytanii – 16% r/r, gdzie eksport wzrósł o 252 tys. ton.
Według specjalistów, eksport nieprzetworzonego mięsa drobiu z Polski kształtował się w omawianym okresie na poziomie o 8% wyższym w relacji rocznej i wyniósł 418 tys. ton. Oznacza to jednak znaczne spowolnienie w stosunku do 17-procentowego wzrostu w 2012 roku.
Z danych Eurostatu wynika, iż motorem dla polskiego wywozu stały się rynki pozaunijne. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku do krajów trzecich Polska dostarczyła o 27% więcej nieprzetworzonego drobiu w stosunku do roku poprzedniego. Największymi odbiorcami były Benin i Hongkong z udziałem 19% i 18% w ciągu roku. Z kolei łączny udział wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Białorusi i Rosji wyniósł 28%.
W analizowanym okresie Ukraina zakupiła od Polski 10,2 tys. ton mięsa drobiowego, Rosja – 7,6 tys. ton, a Białoruś – 4,4 tys. ton. Wśród tych krajów najbardziej dynamiczniej rozwijał się eksport do Rosji, który ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku podwoił się.
Niemniej, wywóz drobiu na rynki pozaunijne stanowi jedynie około 20% łącznego wolumenu wywozu. Wszystko jednak wskazuje na to, że w kolejnych latach udział ten będzie się zwiększał, ze względu na wzrost konsumpcji tego gatunku mięsa na rynkach rozwijających się, napędzający import.