W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku obniżka cen jaj klasy A w zakładach pakowania jaj, zarejestrowana przez Zintegrowany System Rolniczych Informacji Rynkowych, wyniosła 30%. Natomiast ceny jaj do przetwórstwa w tym czasie spadły aż o połowę z poziomu 4300 zł/tonę w styczniu na 2000 zł/tonę w końcu maja.
W analizowanym okresie również na terenie Unii Europejskiej obserwowano znaczne spadki średnich cen jaj. W styczniu przeciętne notowania kształtowały się na poziomie 144,33 euro/100 kg, natomiast już w końcu maja uległy obniżeniu do 120,12 euro/100 kg.
Niezwykle trudna sytuacja w sektorze jaj utrudnia znacznie ich produkcję. W chwili obecnej koszty wytworzenia jednego jaja znacznie przekraczają wpływy ze sprzedaży. Producenci są zmuszani wybijać stada kur w szczycie nieśności. Jak do tej pory proceder ten odbył się już dwukrotnie – w marcu i w maju. Jest to skutek nie tylko wzrostu kosztów produkcji i spadku cen jaj, ale również niskiego popytu na jaja na rynku krajowym i w eksporcie oraz rosnącego importu przetworów jajecznych z krajów trzecich.
Obecna sytuacja wynika z trwającego od 2010 roku rozchwiania produkcji jaj w Unii Europejskiej, spowodowana przymusową wymianą stanowisk kur niosek oraz wysokich kosztów wyposażenia ferm. Z szacunków ekspertów wynika, że tylko z tego tytułu koszty produkcji jaj wzrosły o około 15%. Pociągnęło to za sobą konieczność zaciągnięcia kredytów przez producentów i przeznaczenia na ten cel od 10 do 20 euro na dostosowanie jednego stanowiska do wymagań dobrostanu kur.