Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Zbiorniki BC-SW
2014-01-10 -
Ładowarka teleskopowa JCB 536-60
2020-05-22 -
Przetrząsacz do siana 2,7 m
2015-07-07 -
Probiotyk dla gołębi 500 ml.
2014-02-14
Zmiany w systemie płatności bezpośrednich
4 marca 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ustawa wprowadza podstawy prawne dla przyznania przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. i jest formalnym wyrazem podjęcia przez Polskę decyzji o stosowaniu tej formy pomocy.
Zmienione przepisy rozporządzenia nr 73/2009 umożliwiły nowym państwom członkowskim, stosującym system jednolitej płatności obszarowej, stosowanie w odniesieniu do roku 2013 przejściowego wsparcia krajowego. Przejściowe wsparcie krajowe może zostać przyznane rolnikom z sektorów, dla których w roku 2012 zatwierdzono krajowe płatności uzupełniające, a warunki przyznawania wsparcia są identyczne z warunkami przyznawania krajowych płatności uzupełniających na rok 2012.
W związku z powyższym wsparcie przejściowe będzie realizowane w następujących sektorach:
- sektor I (który obejmuje m. in. zboża, rośliny oleiste, wysokobiałkowe i motylkowate),
- sektor upraw paszowych na trwałych użytkach zielonych (sektor, w którym stosowano tzw. płatność zwierzęcą),
- sektor chmielu,
- sektor skrobi ziemniaczanej,
- sektor tytoniu.
Realizacja przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. zapewni zatem ciągłość stosowania wsparcia krajowego w sektorach objętych dotychczas płatnościami uzupełniającymi.
W przypadku zastosowania przejściowego wsparcia krajowego na maksymalnym, dopuszczonym przepisami unijnymi, poziomie, łączny poziom płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (płatności finansowane z budżetu unijnego oraz płatności finansowane z budżetu krajowego) za 2013 r. byłby zbliżony do poziomu płatności za 2012 r.
Poza przejściowym wsparciem krajowym, w 2013 r. w ramach systemów wsparcia bezpośredniego będą realizowane następujące rodzaje płatności:
- jednolita płatność obszarowa,
- wsparcie specjalne:
- płatność do krów,
- płatność do owiec,
- specjalna płatność obszarowa,
- płatność do surowca tytoniowego wysokiej jakości,
- płatność do pomidorów,
- płatność do owoców miękkich,
- płatność cukrowa.
Wnioski o przyznanie wymienionych wyżej płatności będzie można składać (również przez Internet) od 15 marca do 15 maja 2013 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, na jednym formularzu będzie można ubiegać się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (płatności ONW) oraz płatności rolnośrodowiskowe.