Kategorie
Zobacz również tu
Poznaj produkty
-
Beczka typ T 512
2014-01-10 -
Siatka do prasy
2019-09-02 -
Dmuchawa ssąco-tłocząca 15 kW
2016-02-05 -
Kosiarka spalinowa NAC AL480VH-X
2014-05-12 -
JOHN DEERE szyba boczna P / L przezroczysta
2011-12-13
Zmiany w przyznawaniu płatności rolnośrodowiskowych
Od 2013 roku wprowadzono zmiany w płatnościach przyznawanych w ramach "Programu rolnośrodowiskowego" finansowanego ze środków PROW 2007 -2013.
Zgodnie z nowym rozwiązaniem, obowiązującym od roku 2013, pojawiła się możliwość dokonywania zmiany zobowiązania rolnośrodowiskowego w ramach Pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone, polegającej na zwiększeniu obszaru, na którym to zobowiązanie jest realizowane, lub zmniejszeniu tego obszaru, jeżeli mimo tego zmniejszenia zobowiązaniem tym będzie objęty obszar gruntów rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolnośrodowiskowej, na których jest prowadzona działalność rolnicza. Każde powiększenie gospodarstwa rolnego będzie kwalifikowane jako dopuszczalna zmiana zobowiązania realizowanego w ramach pakietu 1.
Ponadto płatność rolnośrodowiskowa za realizację Pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na obszarach szczególnie narażonych (OSN) przyznawana będzie do powierzchni maksymalnie 100 ha takich gruntów tj. położonych na obszarze OSN. Rolnicy gospodarujący na obszarach szczególnie narażonych powyżej 100 ha użytków rolnych są obowiązani na podstawie przepisów zawartych w programach działań mających na celu ograniczenia odpływu azotu ze źródeł rolniczych dla obszarów szczególnie narażonych do opracowania planu nawożenia. Wobec tego, że zobowiązanie rolnośrodowiskowe obejmuje jedynie te wymogi, które wykraczają ponad podstawowe wymagania, nie jest uzasadnione wspieranie w ramach Pakietu 1 prowadzenia działalności rolniczej według reguł rolnictwa zrównoważonego na obszarach szczególnie narażonych, dla których sporządzenie planu nawożenia stanowi podstawowe wymaganie.
Od roku 2013 nie ma możliwości wsparcia realizacji dotychczasowych wariantów 2.9-2.12, a więc wariantów dotyczących upraw jagodowych i sadowniczych w ramach Pakietu 2 Rolnictwo ekologiczne. Wobec tego, od dnia 15 marca 2013 r. rolnicy nie będą mieli możliwości rozpoczęcia realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego w zakresie powyższych wariantów. Takie rozwiązanie jest podyktowane wzrastającą powierzchnią upraw sadowniczych wspieranych w ramach tego pakietu, bez równoczesnego, proporcjonalnego do tego wzrostu zwiększenia produkcji i sprzedaży owoców ekologicznych. Zakończenie wspierania upraw sadowniczych w ramach pakietu 2 jest uzasadnione również z uwagi na przekroczenie wartości docelowej wskaźnika powierzchni dla tego pakietu, określonego w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednocześnie zobowiązania podjęte do dnia 15 marca 2013 r. w zakresie upraw sadowniczych mogą być nadal kontynuowane. Poza tym zamiana zobowiązania rolnośrodowiskowego na warianty 2.9-2.12 nie będzie również dopuszczalna.
W ramach pakietu 2 Rolnictwo ekologiczne istnieje możliwość zmiany wariantu 2.1 lub 2.2 realizowanych na gruntach, na których są uprawiane mieszanka wieloletnia traw lub mieszanka wieloletnia traw z motylkowatymi drobnonasiennymi, na wariant 2.3 lub 2.4, jeżeli grunty, na których są uprawiane te mieszanki, stały się trwałymi użytkami zielonymi. Jest to związane z tym, że po upływie 5 lat uprawy takich mieszanek są kwalifikowane jako trwałe użytki zielone.
Czytaj dalej na następnej stronie...