Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Młotek do protez WG1260
2014-08-04 -
Wosk na mokro DDD-1
2020-07-17 -
Por AGROSAD
2020-09-24 -
Pulser K600
2013-12-12 -
JOHN DEERE - szyba tylna do kabiny LX 042122
2011-12-13
Zmiana ustawy o paliwie rolniczym
Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Najważniejsze rozwiązania
-
Rolnicy, którzy hodują świnie, owce, kozy i konie otrzymają zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.
-
Wprowadzony zostanie limit, który ustalany będzie jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w roku składania wniosku o zwrot tego podatku oraz liczby 4, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą świń oraz jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego albo liczby 40, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą owiec, kóz i koni.
-
Na wsparcie rolników rząd przeznaczy dodatkowo rocznie 55 mln zł.
Komu przysługiwać będzie pomoc
Rząd chce pomóc rolnikom, którzy hodują świnie, owce, kozy i konie. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego do oleju napędowego, który wykorzystywany jest w tych gospodarstwach.
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, drastycznie wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem nośników energii. Wzrost kosztów oleju napędowego powoduje, że hodowla świń, owiec, kóz i koni staje się coraz mniej opłacalna. Jednocześnie stosowanie nowoczesnych technologii produkcji powoduje wzrost zużycia oleju napędowego do prac polowych, które związane są z przygotowaniem paszy dla tych zwierząt, do celów grzewczych, do oświetlenia czy też napędu maszyn i urządzeń.
Budżet pomocy
Na wsparcie rolników rząd przeznaczy dodatkowo rocznie 55 mln zł.
Od kiedy będzie przysługiwać pomoc
Nowe rozwiązanie ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.