Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Widły do obornika i słomy model Z
2016-01-12 -
Preparaty przeciw ślimakom IGLACO
2013-02-26 -
Rozłupywarka 8 ton ECO
2012-03-13 -
Okna Inwentarskie uchylne z szybą 60x40 cm
2012-04-20 -
Łyżkokrokodyl SHARK, szerokość 2000mm
2012-07-16
Wyniki kontroli w zakresie przestrzegania przez rolników norm i wymogów wzajemnej zgodności
ARiMR przeprowadziła w 2012 roku kontrole w zakresie wzajemnej zgodności u rolników ubiegających się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, oddzielnej płatności z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów), płatności do krów i owiec, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, płatności cukrowej, płatności do surowca tytoniowego (płatność do tytoniu), oddzielnej płatności do owoców miękkich oraz płatności w ramach niektórych działań PROW 2007-2013: płatności rolnośrodowiskowej, pomocy na zalesianie gruntów rolnych, pomocy finansowej z tytułu gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
Z analizy przeprowadzonych kontroli wynika, że najczęściej występują nieprawidłowości w zakresie przestrzegania norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Polegają one na tym, że rolnicy nie przestrzegają:
- obowiązku koszenia i usuwania, co najmniej raz w roku do dnia 31 lipca, okrywy roślinnej lub wypasania zwierząt na łąkach i pastwiskach (norma N.04);
- obowiązku koszenia lub przeprowadzania innych zabiegów uprawowych zapobiegających występowaniu i rozprzestrzenianiu się chwastów na gruntach ugorowanych, co najmniej raz w roku w terminie do dnia 31 lipca (norma N.03);
- obowiązku uprawiania lub ugorowania gruntów ornych (norma N.01);
- wymogu utrzymania okrywy roślinnej w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 15 lutego co najmniej na 40% powierzchni gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa, na obszarach zagrożonych erozją wodną (norma N.05).
W 2012 roku inspektorzy ARiMR stwierdzili natomiast mniejszy niż w latach poprzednich odsetek naruszenia normy dotyczącej zakazu wypalania na gruntach rolnych (norma N.06) oraz zachwaszczenia wieloletnich plantacji trwałych (norma N.11.2).
Zdarzają się również nieprawidłowości w zakresie przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności (cross compliance) określonych w obszarze A - czyli związanych z ochroną środowiska naturalnego.
Podczas ubiegłorocznych kontroli najczęściej stwierdzano następujące nieprawidłowości w tym zakresie:
- niewłaściwe przechowywanie substancji niebezpiecznych (np. olejów napędowych, smarów, substancji ropopochodnych oraz opakowań po tych substancjach) umożliwiające bezpośrednie lub pośrednie przenikanie tych zanieczyszczeń do gleby oraz wód podziemnych (wymogi W.2);
- niewłaściwe stosowanie komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie (wymogi W.3);
- nieprzestrzeganie na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia azotanami pochodzenia rolniczego (tzw. OSN), na terenie których jest położone gospodarstwo rolne lub jego część, wymagań zapisanych w programach działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu pochodzących z takich źródeł (wymogi W.4).
Czytaj dalej na następnej stronie...