4. Odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa.
5. Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym.
6. Zwiększanie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.
Łączne środki publiczne przeznaczone na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wyniosą 13 513 295 000 euro z czego:
1. 8 598 280 814 euro będą to środki UE (EFRROW)
2. 4 915 014 186 euro wyniesie wkład krajowy.
W ciągu ostatnich miesięcy, projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 był szeroko konsultowany. Konsultacje prowadzone były w trybie on-line i umożliwiły szerokiemu gronu interesariuszy czynny udział w opiniowaniu Programu. Ponadto, mając na uwadze jeszcze pełniejsze jego skonsultowanie, w ostatnim czasie, podjęto decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych rozmów z przedstawicielami związków rolników i organizacji branżowych, dzięki czemu możliwe było przygotowanie wersji Programu w jeszcze większym stopniu dostosowanej do potrzeb przyszłych beneficjentów, odzwierciedlającej ich oczekiwania, a tym samym pozwoliły na lepsze jego ukierunkowanie.
Do najważniejszych zmian wprowadzonych w wyniku konsultacji projektu Programu zaliczyć należy:
1. Włączenie do projektu Programu nowego instrumentu wsparcia w ramach działania „Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej”, tj. poddziałania „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” z alokacją 130 mln euro środków publicznych;
Czytaj dalej na następnej stronie...