Zakres poddziałania 3.2 obejmuje możliwość przeprowadzenia działań o charakterze informacyjno-promocyjnym, w celu zachęcenia konsumentów do zakupu produktów rolnych i środków spożywczych objętych systemami jakości, poprzez zwrócenie uwagi na specyficzne cechy danych produktów lub ich przewagę nad innymi, ze względu na ich produkcję zgodnie z wymogami systemu jakości. W szczególności, działania te mają na celu zwrócenie uwagi konsumentów na jakość produktów, specyficzne metody produkcji, a także, w odpowiednich przypadkach, wysokie wymogi w zakresie dobrostanu zwierząt i poszanowanie środowiska, związane z danym systemem jakości.
Do działań informacyjno-promocyjnych, możliwych do zrealizowania przez grupę producentów w ramach tego poddziałania, należy szereg przedsięwzięć, do których zaliczyć można drobne operacje, takie jak wydruk ulotek czy broszur po bardziej złożone działania takie jak przeprowadzenie akcji reklamowej (w telewizji, radiu, prasie), prowadzenie serwisu internetowego, zorganizowanie wyjazdu na targi, wystawy lub udział w nich lub przeprowadzenie promocji w centrach handlowych. Rodzaje działań informacyjno-promocyjnych, możliwych do refundacji w ramach tego poddziałania zostaną określone w legislacji krajowej.
Pomoc przyznawana w ramach tego poddziałania będzie udzielana w formie refundacji do 70% kosztów kwalifikowalnych, poniesionych od dnia, w którym została zawarta umowa o przyznaniu pomocy, do dnia zakończenia realizacji operacji określonego w tej umowie, związanych bezpośrednio z realizacją operacji. Według aktualnego projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wysokość kosztów kwalifikowanych na operację wynosi nie więcej niż 2 500 000 zł netto.
Rolnicza spółdzielnia produkcyjna może być także członkiem grupy operacyjnej na rzecz innowacji (EPI), która to może ubiegać się o środki wsparcia w ramach działania „Współpraca" PROW 2014-2020. Działanie to ma na celu, poprzez działalność grup EPI, wspieranie współpracy pomiędzy rolnikami, przedsiębiorcami oraz naukowcami, aby ułatwić wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań do praktyki w sektorze rolnym, spożywczym i leśnym.
W działaniu „Współpraca" przyjęto model kompleksowego wsparcia tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji oraz realizacji przez te grupy operacji, które prowadzić będą do opracowania nowych rozwiązań w zakresie nowych produktów, praktyk, procesów, technologii, metod organizacji i marketingu w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym.
Przedmiotem operacji, które będą mogły być realizowane w ramach tego działania będą produkty, praktyki, procesy lub technologie, związane z produkcją lub przetwarzaniem produktów wymienionych w Załączniku nr 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (produkty rolne lub pierwszego przetworzenia), z zastrzeżeniem, że w przypadku praktyk, procesów lub technologii związanych przetwarzaniem tych produktów, operacja zakończy się przetworzeniem na produkt także objęty Załącznikiem nr 1.
Czytaj dalej na następnej stronie...