- W obecnym okresie programowania (2014-2020) europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne będą opierały się na tym sukcesie. Inwestycje w ramach polityki spójności będą wspierać badania i innowacje, MŚP oraz zapewnienie łączy szerokopasmowych dla każdego gospodarstwa domowego i przedsiębiorstwa. Pozwoli to na zwiększenie konkurencyjności Polski i doprowadzi do powstania wielu nowych miejsc pracy o wysokiej jakości.
- Biorąc pod uwagę nowe ukierunkowanie unijnej polityki spójności na wspieranie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, przyjęty dzisiaj plan pomoże Polsce nie tylko w osiągnięciu jej celów w zakresie wzrostu i zatrudnienia, lecz również w wypełnieniu zobowiązań w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu. Ponadto plany związane ze znaczą modernizacją sieci elektroenergetycznych oznaczają ograniczenie uzależnienia energetycznego. Jednym z priorytetów inwestycji będzie rozwój zrównoważonego transportu miejskiego i kolejowego w celu lepszego połączenia i przekształcenia polskich miast, a także zapewnienia wyższej jakości życia i zredukowania poziomu emisji.-
László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział:
- Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014–2020, z przydziałem przekraczającym 13 mld euro. Zwiększenie inwestycji w kapitał ludzki odgrywa zasadniczą rolę w dalszej poprawie polskich wskaźników zatrudnienia i wydajności, a tym samym w zapewnianiu trwałej konkurencyjności i wzrostu gospodarczego. Ważne jest również zagwarantowanie, by każda osoba miała realne szanse na sukces życiowy i mogła liczyć na pomoc w rozwijaniu i realizacji swojego potencjału.
Finansowanie z EFS pomoże Polsce we wdrożeniu gwarancji dla młodzieży, modernizacji systemu kształcenia i szkolenia zgodnie z potrzebami rynku pracy, a także w poprawie dostępu do dobrej jakości placówek opieki nad dziećmi i edukacji przedszkolnej w celu umożliwienia kobietom powrotu na rynek pracy.
Czytaj dalej na następnej stronie...