Innowacyjne rozwiązania w rolnictwie priorytetem w PROW 2014-2020

Innowacyjność będzie stanowić ważny element przy udzielaniu pomocy w ramach działań PROW 2014-2020. Nie wystarczy nabyć nowy ciągnik czy maszynę, trzeba mieć innowacyjny pomysł i mieć na uwadze wymogi środowiska naturalnego oraz nawet klimatu.

Innowacyjne rozwiązania w rolnictwie priorytetem w PROW 2014-2020

Budżet na realizację Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 dla Polski jest dużym osiągnięciem naszych negocjatorów. Otrzymamy bowiem na realizację WPR 2014-202042,4 mld euro, czyli o 8% więcej niż na poprzednie siedem lat - wówczas mieliśmy do dyspozycji 39,2 mld euro. Jest to tym ważniejsze, że przecież budżet UE na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020 jest niższy o 12% niż w poprzednich siedmiu latach. Skuteczne wykorzystanie przyznanego Polsce budżetu będzie dużym wyzwaniem.

Na budżet Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020 składają się środki na dopłaty bezpośrednie - 23,7 mld euro oraz PROW 2014-2020 - będzie ich 18,7 mld euro, w tym  znajduje się 5,2 mld euro na rozwój infrastruktury na terenach wiejskich, które przekazane zostanie z funduszu przeznaczonego na Politykę Spójności.


W nowym PROW położony zostanie szczególny nacisk na poprawienie konkurencyjności sektora rolnego. Zgodnie z celami strategii "Europa 2020" oraz ogólnymi celami Wspólnej Polityki Rolnej PROW 2014-2012 będzie realizował sześć priorytetów, z których każdy ma swój  tzw. obszar interwencji.

  1. Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich;
  2. Poprawa konkurencyjności wszystkich sektorów rolnictwa i zwiększenie rentowności gospodarstw  rolnych;
  3. Poprawa organizacji łańcucha żywnościowego i promowanie zarządzania ryzykiem w rolnictwie;
  4. Odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa  i leśnictwa;
  5. Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym
  6. Zwiększenie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich

Współczesny świat i globalna gospodarka stawiają przed gospodarzami nowe wyzwania. Nie wystarczy już tylko towar wyprodukować. Rolnik musi zadbać o najwyższą jakość, atrakcyjność cenową i  znaleźć klienta. Zatem nie wystarczy nabyć nowy ciągnik czy maszynę, trzeba mieć innowacyjny pomysł i stale  mieć na uwadze wymogi środowiska naturalnego, a nawet klimatu. Nic zatem dziwnego, że w PROW 2014-2020 szczególnie dużą uwagę poświęca się problemowi transferu wiedzy i innowacji, a wyrazem tego jest wpisanie tych zagadnień wpisano jako pierwszego priorytetu nowego programu. Przewiduje się w nim np. wspieranie grup operacyjnych skupionych wokół konkretnych projektów innowacyjnych czy udzielanie pomocy na podejmowanie współpracy między różnymi podmiotami w sektorze rolno-spożywczym, która przyczyni się do realizacji priorytetów rozwoju obszarów wiejskich.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: