W minionych 10 latach powstało tam 53 tysiące nowych miejsc pracy niezwiązanych z rolnictwem, poprawiła się znacznie infrastruktura - niemal w każdej wsi jest wodociąg, kanalizacja czy system segregacji odpadów. Bardzo ważne jest także to, że polska wieś odmłodniała - również dzięki m.in. ARiMR, która wypłacała renty strukturalne rolnikom w wieku przedemerytalnym, decydującym się przekazać swoje gospodarstwa młodszym następcom i pomocy (premiom) dla młodych rolników, którzy dopiero rozpoczynali samodzielne prowadzenie gospodarstwa. Ta kompilacja tych dwóch rodzajów wsparcia sprawiła, że w ciągu 10 ostatnich lat powstało 37 tys. gospodarstw prowadzonych przez młodych, dobrze przygotowanych do zawodu rolników, a nasi gospodarze należą do najmłodszych w Europie.
Andrzej Gross przedstawił też działania ARiMR mające na celu jak najlepsze zagospodarowanie środków z PROW 2007-2013, by jak powiedział, możliwe było optymalne spożytkowanie wszystkich środków z budżetu tego Programu oraz przedstawił przygotowania Agencji do rozdzielenia środków z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020. Wyniesie on 42,4 mld euro i będzie większy o około 3,2 mld euro niż ten dostępny na lata 2007 - 2013.
Prezes ARiMR podkreślił, że w nowym PROW 2014-2020, stanowiącym jeden z elementów Wspólnej Polityki Rolnej, będą nowe formy wsparcia. Jedną z nich będzie np. pomoc dla producentów prosiąt oraz wsparcie dla małych gospodarstw. Obecnie nowy PROW 2014-2020 dla Polski jest poddawany analizie przez Komisję Europejską, gdy zostanie zatwierdzony Polska rozpocznie procedurę zmierzająca do jak najszybszego uruchomienia tego programu. Agencja jest przygotowana bardzo dobrze do rozdzielenia nowych środków i podjęła też działania, by gospodarze mogli z nich skorzystać w jak najszerszym zakresie. Dlatego w najbliższym czasie ARiMR rozpoczyna organizacje szeregu szkoleń i spotkań z ich udziałem.