| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca na temat wołowiny

W dniu 9 kwietnia 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „wołowina”. Głównymi tematami poruszonymi podczas zebrania były: przygotowanie posiedzenia grupy doradczej; najnowsze informacje nt. oznaczania pochodzenia mięsa owiec, kóz, wieprzowiny i drobiu; ramy polityki UE w zakresie klimatu i energii do roku 2030.

Copa-Cogeca na temat wołowiny

Pan Javier Valle, który dołączył do zebrania powiadomił uczestników posiedzenia o aktualnych informacjach na temat etykietowania i wdrażania rozporządzenia 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności – oznaczanie pochodzenia mięsa wykorzystywanego jako składnik. Delegacja z Francji z niepokojem przyjęła tą informację i podkreśliła, że to hodowcy będą obciążeni kosztami co do identyfikowalności i pochodzenia mięsa.


Następnie Pani Camelia Gyorffy przedstawiła najnowsze informacje na temat działań Komisji w ramach elektronicznej identyfikacji bydła oraz zniesienia dobrowolnego oznaczania wołowiny. W rozporządzeniu Komisja nadmienia również sposób w jaki należy etykietować mięso wołowe przywożone z państw de krajów unijnych, wymagane jest umieszczenie informacji iż mięso pochodzi spoza UE oraz oznaczenie miejsca uboju wraz ze wskazaniem kraju gdzie ten ubój się odbył. W przypadku pojawienia się powtórzeń w oznakowaniu mięsa wołowego Komisja przyjęła przepis co do uproszczenia etykietowania.

Następnie w posiedzeniu grupy roboczej zabrał głos Pan Daniel Azevedo odpowiedzialny w Sekretariacie między innymi za działania związane z negocjacjami handlowymi. Przedstawił najważniejsze informacje dotyczące stanu zaawansowania rozmów z Japonią, Chinami oraz Ukrainą. Zaznaczył, że Copa-Cogeca wniosła o stworzenie wykazu produktów wrażliwych w związku z listą produktów przygotowaną w ramach handlowej umowy z Ukrainą, która ma być podpisana jeszcze w tym roku. 

Następnie powiadomił uczestników posiedzenia, że Komisja planuje podjąć działania wobec Turcji w ramach WTO i złożyć skargę w związku z zatrzymaniem eksportu mięsa wołowego do tego kraju. Komisja przeznaczyła dwa tygodnie aby zgłaszać informacje, komentarze na ten temat. Sekretariat czeka na komentarze na ten temat aby później przekazać je Komisji.

Należy zauważyć, że istniejące w Turcji bariery sanitarne można będzie dyskutować w ramach i rozmów dwustronnych i działań politycznych w celu umożliwienia ponownego eksportu mięsa wołowego do tego kraju.

Jeśli chodzi o negocjacje handlowe z USA w ramach TTIP mięso wołowe zostało uznane za sektor wrażliwy co oznacza, że import tego mięsa do Unii nie może przekroczyć 300tys. ton..

Następnie Pani Camelia Gyorffy przedstawiła informacje na temat klonowania zwierząt w Unii Europejskiej. Komisja zdecydowanie nie zgodziła się z wprowadzeniem żywności na bazie mięsa z klonowanych zwierząt na teren unijny. Kwestia ta dotyczy wszystkich kategorii mięsa. Uzupełniła swoją wypowiedź o informacje na temat testów DNA odnośnie obecności koniny w produktach żywnościowych przetworzonych, zaznaczając że Komisja zadecydowała o zatrzymaniu wsparcia w tej kwestii.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: