Wysokie ceny surowca wypłacane w 2017 roku były skuteczną zachętą do zwiększania produkcji, która zgodnie z prognozami utrzyma się na wysokim poziomie także w pierwszej połowie 2018 roku. Nadwyżka dostaw surowca finalnie wpłynie na spadek cen, która powinna ustabilizować sytuację popytowo-podażową w drugiej połowie roku.
Tempo wzrostu podaży mleka w USA uległo spowolnieniu, a współczynnik uboju krów minimalnie zwiększył się w ostatnim kwartale 2017 roku. Sprzyjający kurs dolara wpływał na atrakcyjność amerykańskich cen eksportowych. Stopniowa odbudowa podaży mleka w Ameryce Południowej trwa, gdyż konsumpcja wewnętrzna wykazuje tendencję zwyżkową. Szacuje się, że wpłynie to na spadek nadwyżek eksportowych z tego rejonu w 2018 roku.
Niesprzyjająca aura w Nowej Zelandii hamowała produkcję mleka w tym sezonie. Prognozy są jednak dla Nowozelandczyków korzystne, co bez wątpienia zostanie wykorzystane przez tamtejsza branżę mleczarską. Korekta chińskiej produkcji mleka w 2017 roku była katalizatorem wzrostu światowego eksportu artykułów mleczarskich. Trwająca konsolidacja przemysłu i niekorzystna pogoda hamowały rosnącą produkcję w Chinach. W efekcie zakupy artykułów mleczarskich w 2017 roku były znaczne, a trend ten jest przewidywany też w 2018 roku. Znaczącym importerem produktów mleczarskich były również kraje z południowo-wschodniej Azji, części Afryki Północnej i Meksyku.
W okresie od stycznia do grudnia 2017 roku globalna produkcja mleka u głównych eksporterów zwiększyła się w sumie o 2% w odniesieniu do porównywalnego okresu w 2016 roku. Regularny roczny wzrost produkcji mleka utrzymał się w USA, choć był niższy niż w ubiegłych latach. Znaczny wzrost dostaw mleka w drugiej połowie roku w Europie, przełożył się na 2% zwiększenie się produkcji rok do roku. Skup mleka w Nowej Zelandii był wyższy o 1,4%, a w Australii o 1%.
Według prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) światowa produkcja mleka płynnego w całym 2018 roku zwiększy się o następne 2% do 611 mln ton, przy 1,5% wzrośnie pogłowia krów mlecznych. Zakłada się zwyżkę produkcji mleka w większości krajów, największe w Argentynie o 6%, Indiach o 4,4%, Kanadzie o 3,7%, Chinach o 2,7%, Australii o 2,5%, Białorusi o 1,7%, USA o 1,7%, Nowej Zelandii o 1,4%, Brazylii o 1,4% i Meksyku o 1%. Spowolnienie produkcji będzie dotyczyć Ukrainy o 0,4%, Japonii o 0,5% i Tajwanu o 1,3%.
Wraz ze zwyżką dostaw mleka USDA przewiduje się, że w 2018 roku produkcja artykułów mleczarskich ogółem wzrośnie o 1,8% do poziomu 40,2 mln ton. Przede wszystkim za sprawą dalszej zwyżki produkcji OMP o 2,6%, masła o 2,4%, PMP o 2,3% i serów o 1%, wspomaganego przez 1,7% wzrost globalnego spożycia produktów mleczarskich.