| Autor: redakcja1

Sytuacja na globalnym rynku mleka

Czwarty kwartał 2017 roku na światowym rynku mleka upłynął pod znakiem korekt cen artykułów mleczarskich oraz zwiększającej się podaży surowca na świecie. Uwaga branży mleczarskiej skupiała się na zwyżkowych trendach produkcyjnych w Europie oraz w dalszym ciągu niepewnych losach unijnych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku.

Sytuacja na globalnym rynku mleka
Wysokie ceny surowca wypłacane w 2017 roku były skuteczną zachętą do zwiększania produkcji, która zgodnie z prognozami utrzyma się na wysokim poziomie także w pierwszej połowie 2018 roku. Nadwyżka dostaw surowca finalnie wpłynie na spadek cen, która powinna ustabilizować sytuację popytowo-podażową w drugiej połowie roku.
 
Tempo wzrostu podaży mleka w USA uległo spowolnieniu, a współczynnik uboju krów minimalnie zwiększył się w ostatnim kwartale 2017 roku. Sprzyjający kurs dolara wpływał na atrakcyjność amerykańskich cen eksportowych. Stopniowa odbudowa podaży mleka w Ameryce Południowej trwa, gdyż konsumpcja wewnętrzna wykazuje tendencję zwyżkową. Szacuje się, że wpłynie to na spadek nadwyżek eksportowych z tego rejonu w 2018 roku.
 
Niesprzyjająca aura w Nowej Zelandii hamowała produkcję mleka w tym sezonie. Prognozy są jednak dla Nowozelandczyków korzystne, co bez wątpienia zostanie wykorzystane przez tamtejsza branżę mleczarską. Korekta chińskiej produkcji mleka w 2017 roku była katalizatorem wzrostu światowego eksportu artykułów mleczarskich. Trwająca konsolidacja przemysłu i niekorzystna pogoda hamowały rosnącą produkcję w Chinach. W efekcie zakupy artykułów mleczarskich w 2017 roku były znaczne, a trend ten jest przewidywany też w 2018 roku. Znaczącym importerem produktów mleczarskich były również kraje z południowo-wschodniej Azji, części Afryki Północnej i Meksyku.
 
W okresie od stycznia do grudnia 2017 roku globalna produkcja mleka u głównych eksporterów zwiększyła się w sumie o 2% w odniesieniu do porównywalnego okresu w 2016 roku. Regularny roczny wzrost produkcji mleka utrzymał się w USA, choć był niższy niż w ubiegłych latach. Znaczny wzrost dostaw mleka w drugiej połowie roku w Europie, przełożył się na 2% zwiększenie się produkcji rok do roku. Skup mleka w Nowej Zelandii był wyższy o 1,4%, a w Australii o 1%.
 
Według prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) światowa produkcja mleka płynnego w całym 2018 roku zwiększy się o następne 2% do 611 mln ton, przy 1,5% wzrośnie pogłowia krów mlecznych. Zakłada się zwyżkę produkcji mleka w większości krajów, największe w Argentynie o 6%, Indiach o 4,4%, Kanadzie o 3,7%, Chinach o 2,7%, Australii o 2,5%, Białorusi o 1,7%, USA o 1,7%, Nowej Zelandii o 1,4%, Brazylii o 1,4% i Meksyku o 1%. Spowolnienie produkcji będzie dotyczyć Ukrainy o 0,4%, Japonii o 0,5% i Tajwanu o 1,3%.
 
Wraz ze zwyżką dostaw mleka USDA przewiduje się, że w 2018 roku produkcja artykułów mleczarskich ogółem wzrośnie o 1,8% do poziomu 40,2 mln ton. Przede wszystkim za sprawą dalszej zwyżki produkcji OMP o 2,6%, masła o 2,4%, PMP o 2,3% i serów o 1%, wspomaganego przez 1,7% wzrost globalnego spożycia produktów mleczarskich.


Tagi:
źródło: