Było to wypadkową obniżki wysyłki mięsa schłodzonego o 4%, bydła o 11%, mięsa solonego i wędzonego ponad 4-krotnie, mięsa mrożonego o 11% i przetworów o 3%.
Według Doroty Pasińskiej z IERiGŻ, dominującą pozycję w polskim eksporcie, podobnie jak przed rokiem, miało mięso wołowe świeże, schłodzone i mrożone, którego udział w strukturze ilościowej wysyłki wynosił 90%. Import żywca wołowego, mięsa oraz przetworów wołowych w tym czasie został obniżony o 3% do 22,2 tys. ton.
Ceny eksportowe wołowiny mrożonej w okresie styczeń-kwiecień 2017 r. zmalały o 1% do 3,25 EUR/kg, a schłodzonej zwiększyły się o 4% do 3,34 EUR/kg. Ceny transakcyjne przetworów wołowych były natomiast wyższe niż przed rokiem o 3% - 3,57 EUR/kg.
Średnia cena eksportowa bydła zwiększyła się o 3%, a jego udział w wywozie zmalał z powodu rosnącego zainteresowaniem tuczem i ubojem bydła z przeznaczeniem na eksport w postaci mięsa wołowego, za które uzyskuje się większe ceny. Ceny przywozowe wołowiny mrożonej spadły o 5% do 3,76EUR/kg, a wołowiny schłodzonej wzrosły o 5% do 2,84/kg.