W dniu 10 września br. Komisja Europejska ma opublikować rozporządzenia delegowane tworzące pakiet wsparcia producentów mleka. Pomoc w wysokości 500 mln euro obejmuje: pomoc dla producentów mleka za ograniczenie produkcji mleka (150 mln euro), dostosowawczą pomoc dla producentów mleka lub producentów w innych sektorach hodowlanych (350 mln euro), w tym dla Polski przewidziana jest kwota 22 670 129 euro.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem pomocy za zmniejszenie produkcji mleka, na mocy którego pomocy będzie wypłacana przez Agencję Rynku Rolnego.
Po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych projekt rozporządzenia będzie skierowany do rozpatrzenia i przyjęcia przez Radę Ministrów. Po wejściu w życie rozporządzenia producenci mleka zaineresowani uzyskaniem pomocy finansowej za zmniejszenie dostaw mleka do podmiotów skupujących będą mogli złożyć wnioski w tej sprawie do dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego. W projekcie rozporządzenia KE dotyczącym pomocy dostosowawczej przewiduje się natomiast podział ogólnej puli środków w wysokości 350 mln euro na koperty krajowe oraz możliwość uzupełnienia finansowania mechanizmu przez państwa członkowskie z budżetu krajowego. Zgodnie z projektowanymi przepisami UE pomoc będzie wypłacana dla producentów mleka lub dla producentów w innych sektorach hodowlanych. Pomoc ta będzie przysługiwała tym producentom, którzy realizują jedno lub więcej działań mających na celu zrównoważony rozwój gospodarstw i przyczyniających się do stabilizacji rynku.
W projekcie zaproponowanym przez KE działania te zostały określone w sposób następujący:
1) redukcja produkcji ponad przewidzianą w projekcie rozporządzenia delegowanego dotyczącego pomocy dla dobrowolnej redukcji produkcji mleka lub niezwiększanie produkcji,
2) rolnictwo w małej skali,
3) stosowanie ekstensywnych metod produkcji;
4) stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowisk i klimatu;
5) wdrażanie projektów współpracy;
6) wdrażanie systemów jakościowych mających na celu promocję jakości i wartości dodanej;
7) szkolenia w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.
W najbliższym czasie przygotowane zostaną krajowe propozycje rozdysponowania tej pomocy, które następnie będą przedmiotem konsultacji społecznych.
źródło: Gospodarz.pl/MRiRW, foto:
sxc.hu