Ceny żywca wołowego w Q2 2015
Rosnące ceny żywca wołowego na rynku unijnym sprzyjały zwyżce cen bydła w Polsce. według danych GUS, w maju 2015 r. cena bydła ogółem, ale z wykluczeniem cieląt wynosiła 6,13 zł/kg i była 1% większa niż w poprzednim miesiącu i niż przed rokiem.
Młode bydło skupowano po 6,33 zł/kg, a więc drożej o 1% niż w kwietniu br. i o 2% niż przed rokiem. Jak wynika z danych KE, przeciętna cena polskiej wołowiny klasy R3 w czerwcu br. wyniosła 319,52 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, tj. o 5% więcej niż przed rokiem. Tym samym była ona o 16% mniejsza od średniej unijnej. Niższe niż w Polsce ceny zakupu bydła rzeźnego odnotowano na Węgrzech, Łotwie, Litwie, w Estonii i w Rumunii.
Prognoza cen skupu bydła w UE w Q3 i Q4 2015
Rosnący popyt na wołowinę na świecie, m.in. ze strony państw bałkańskich, azjatyckich jak Hongkong, Chiny czy Turcja i Stanów Zjednoczonych, sprzyja utrzymywaniu się globalnych cen bydła na wysokim poziomie. Zwyżka cen jest jednak hamowana przez większą produkcję w Unii Europejskiej oraz u niektórych innych światowych eksporterów, w tym głównie w Indiach i Brazylii. W wyniku wysokich globalnych cen wołowiny zwiększa się unijny eksport, maleje import, a ceny są wyższe niż przed rokiem.
Ze względu na ukierunkowanie polskiej produkcji wołowiny na wywóz na rynek unijny, zmiany cen bydła w UE mają znaczący wpływ na poziom krajowych cen skupu. Prognozuje się, że unijne ceny w trzecim kwartale 2015 r. będą większe niż rok wcześniej, a w czwartym – podobne lub nieco mniejsze od cen zeszłorocznych.
Czytaj dalej na następnej stronie...