Według ekspertów, wysoka podaż surowców miała swoje odzwierciedlenie w dynamicznie zwiększającej się produkcji jogurtów i mleka w proszku.
Z danych GUS wynika, że w styczniu zakłady zatrudniające ponad 49 pracowników wyprodukowały 36,6 mln litrów jogurtów, czyli aż o 30% więcej w relacji miesięcznej, ale o 2% mniej w ciągu roku.
Natomiast produkcja mleka w proszku wzrosła prawie o 17% wobec grudnia i aż o 75% w ujęciu rocznym i wyniosła 16,1 tys. ton. Jest to odpowiedź na utrzymujący się wysoki popyt importowy na ten produkt, a także konkurencyjne ceny europejskich, w tym polskich, przetwórców. Duże możliwości eksportowe przekładają się na stały trend wzrostowy w wytwórstwie serów dojrzewających. W analizowanym miesiącu mleczarnie wytworzyły ich o niespełna 1% więcej.
W przypadku pozostałych przetworów mleczarskich odnotowano spadek produkcji wobec grudnia, natomiast w stosunku do stycznia 2014 roku produkcja rosła ze względu na istotny przyrost przetwarzanego surowca.
Jak podał Bank BGŻ, w pierwszym miesiącu bieżącego roku zaobserwowano spadek o 8% m/m produkcji śmietany, choć w relacji rocznej nastąpił wzrost jej wytwórstwa o 4%. W związku z tym wytwórstwo ukształtowało się na poziomie 15,5 mln litrów. W przypadku masła odnotowano spadek o ujęciu miesięcznym o blisko 8% oraz roczny wzrost – o 5%.