| Autor: redakcja3

Zalecenia nt. przyszłego rozwoju sektora mleczarskiego po 2015 r.

Copa-Cogeca podsumowała zalecenia ekspertów zaangażowanych w badanie KE na temat przyszłego rozwoju sektora mleczarskiego po roku 2015. I tak, w przyszłości szczególną uwagę należy przywiązać do niestabilności cen/dochodów/zysków (braku równowagi na rynku). W związku z tym obowiązujące instrumenty są ważne, należy je chronić i, jeśli zajdzie taka potrzeba, wzmocnić (należy sprawdzić, czy są wystarczająco elastyczne i skuteczne oraz czy ceny interwencyjne i ilości są odpowiednie).

Zalecenia nt. przyszłego rozwoju sektora mleczarskiego po 2015 r.
Zrównoważona produkcja mleka i jej wymiar terytorialny
Większa różnorodność opinii.
 
- Należy zidentyfikować słabe obszary wiejskie, w których produkcja mleka nie jest konkurencyjna, a zaprzestanie jej wpłynie na kwestię bezrobocia.

- Połączenie wszystkich unijnych funduszy na rzecz rozwoju regionalnego w celu utworzenia jednego funduszu rozwoju gospodarczego i regionalnego (zarządzanie funduszami WPR na rzecz rozwoju regionalnego powinno wejść w zakres Funduszy Strukturalnych UE).

- Utworzenie bardziej ukierunkowanych unijnych instrumentów politycznych w celu stymulowania konkurencyjności unijnych producentów (system płatności jednolitych z płatnościami podstawowymi oraz płatności na rzecz zazieleniania nie spełniają tego celu). Stymulowanie projektów badań i rozwoju w ramach łańcucha mleczarskiego (rolnicy, dostawcy, przetwórcy, konsultanci, organizacje badawcze) w celu długoterminowej poprawy zrównoważoności: dobrostan zwierząt, skuteczne stosowanie środków produkcji (nawozów i środków chwastobójczych), redukcja emisji do gleby, wody i powietrza, rozwój paszowych roślin białkowych o wysokiej wydajności, aby uniknąć importu soi itp.

- Potrzeba dopłat powiązanych i niepowiązanych z produkcją. Dopłaty powiązane z produkcją mogą być potrzebne przynajmniej tymczasowo w regionach, gdzie produkcja mleka nie jest konkurencyjna, jeśli ma nastąpić poprawa rozmiaru, struktury i wydajności gospodarstw. Bez dopłat powiązanych z produkcją i pomocy inwestycyjnej prawdopodobnie nie będzie to możliwe. Nowe przepisy dot. dopłat powiązanych z produkcją to krok w kierunku utrzymania produkcji mleka na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

- Włączenie części płatności od gruntów w ramy odpowiednich kryteriów środowiskowych mogłoby polepszyć względną pozycję gospodarstw mleczarskich na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, gdzie na ogół stosowanie środków produkcji jest mniej intensywne („warunki zazieleniania” nowej WPR, jeśli użytki zielone łatwiej się kwalifikują do pełnych płatności bezpośrednich w ramach WPR niż inne uprawy). Wszystkie warunki zasady wzajemnej zgodności, wchodzące już w zakres WPR, odgrywają znacząca rolę, ponieważ ich wdrożenie wpłynie na względną pozycję gospodarstw mleczarskich na lokalnych rynkach gruntów.

- Opracowanie konkretnego instrumentu politycznego, aby zapobiec opuszczaniu gospodarstw, w połączeniu z opłacalną produkcją zwierzęcą (nacisk na szeroko zakrojoną produkcję mleka i wołowiny, co będzie miało znaczny wkład w dobra publiczne, takie jak przyroda, krajobraz i wychwytywanie dwutlenku węgla). Unikanie zachęt do ustanawiania bardzo intensywnych systemów przy braku gruntów. Stymulowanie wykorzystania bydła w celu utrzymania zagrożonych siedlisk (jeśli produkcja mleka krowiego przestała być w regionie opłacalna, w wielu regionach można przekwalifikować się na produkcję wołowiny z krowami mamkami, lub produkcję mleka owczego i koziego).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: